h i r d e t é s

Ez nem, lopás ez törvényes!

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Ez nem, lopás ez törvényes!

2016. július 12. - 13:50
0 komment

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) nem tartja be a saját rendeletét, Garancsi István cége ezért is szakíthatott tavaly több mint 400 millió forintot a NAV-hoz bekötött online pénztárgépek adatforgalmán - írja a Népszabadság.

Online pénztárgép - a kép illusztráció!

A Varga Mihály vezette tárca – holott maga írta elő – két éven át nem vizsgálta felül az adóhivatalhoz bekötött kasszák kommunikációjáért fizetendő hatósági árat. Ezzel az NGM gyakorlatilag luxusprofithoz segíti az online pénztárgépek adatforgalmát biztosító vállalkozásokat. Köztük a kormányfő jóbarátjaként számon tartott Garancsi István cégét: a piac legnagyobb szereplője, a Mobil Adat Kft. a nyilvános adatok szerint bő 450 millió forint nyereséget ért el 2015-ben, ennek nagy részét, 420 millió forintot a tulajdonosok felveszik osztalékként. Ebből 378 millió forint üti Garancsi markát, lévén, hogy ő 90 százalékos tulajdonosa a cégnek. (A 2014-es gazdálkodás után pedig 220 millió forint osztalékot vettek ki a tulajdonosok.) A szolgáltatás drága. Miközben a mobilnet ára a világon mindenhol esik, ez a díj mit sem változott: az ügyben a Népszabadság megkeresése nyomán versenyjogi eljárás indulhat.

– 1500 forint havonta, az évente tizennyolcezer forint. Ennyit fizetek az online pénztárgép „telefonszámlájáért", ami nem sok az üzletnek. De ha azt veszem, hogy a gép maximum száz megabájtot küld el egy hónapban, miközben ennyi pénzért két giga­bájtot kapok az okostelefonos előfizetésemen, akkor felháborítóan drága. És én még jól jártam! A szemben lévő közértben két számítógép- alapú pénztárgép van. Náluk minimálisan több az adatforgalom, de ők már ötezer forintot fizetnek havonta – mondja János, egy balatonfüredi büfé tulajdonosa.

Ahogy János, a balatoni kereskedő, úgy több mint százezer társa sem választhat szolgáltatót a pénztárgéphez, mint mondjuk az okostelefonjához. A pénztárgépekbe be van égetve a kommunikációs modul, s amikor három éve megvette az online kasszát több mint százötvenezer forintért, nem is nagyon volt miből választani: minden modellben a Mobil Adat Kft. SIM chipjei voltak.

Akkor még a Mobil Adat Kft. 2300 forintért adta a szolgáltatást. – 2013 végén a Nemzetgazdasági Minisztérium az év végén egy rendelettel a kis kasszák esetében 1500, a PC-s kasszák esetében 2500 forintban határozta meg az adatforgalmi díjat – írta lapunknak Brasnyó Péter, a Mobil Adat ügyvezetője és résztulajdonosa. 

Ez akkor azt jelentette, hogy a kiskasszás kereskedők előfizetési díját 800 forinttal jóárasította Varga Mihály rendelete, a PC-s berendezésekét viszont 200 forinttal drágította. Ez már akkor sem számított olcsónak, de még azért összehasonlítható volt a mobilnet tarifáival. Igaz, ezt nehezíti, hogy hivatalosan nem tudjuk, mekkora a gépek adatforgalma átlagosan: sem a Mobil Adat, sem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nem árulta el, adótitokra hivatkozva. Ráadásul a minisztérium rendelete értelmében a magyar pénztárgépekben csak külföldi szolgáltató SIM kártyája kerülhet – a Mobil Adat a magyar Vodafone közreműködésével szerez be ilyet.

Noha a Nemzetgazdasági Minisztérium rendelete előírja, hogy a hatósági árat minden év decemberében felül kell vizsgálni, az ármegállapításkor és a felülvizsgálatkor pedig a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, valamint a piaci szereplők véleményét is ki kell kérni, az ár felülvizsgálata a jelek szerint elmaradt. A szaktárca nem reagált az eljárás részleteit firtató, több mint két hete küldött kérdéseinkre. S bár hasonlóképpen tettek a mobilszolgáltatók is, informális úton megtudtunk: 2013 vége óta nem volt egyeztetés.

Ezt támasztja alá az médiahatóság válasza is, amely szerint sem 2014 végén, sem 2015 végén nem érkezett hozzájuk felkérés a szakmai álláspont kialakítására. Pedig a hatóság 2013-ban részt vett a folyamatban, s rögzítette: fontos, a pénztárgépek üzemeltetőinek a lehető legkevesebb költséget okozza az online kasszák működtetése. Jelezte továbbá, hogy a hatósági ár ennek az elérését megnehezíti. Javasolta, hogy inkább maximumárat határozzanak meg. Ez végül 2014 decemberében történt meg: a vonatkozó rendeletet módosították úgy, hogy maximum 1500, illetve 2500 forintot kérhetnek a szolgáltatók. Ám hiába a könnyítés, az ár mégsem csökkent.

Emiatt Garancsiék aligha szomorkodnak. Az online pénztárgépekbe beégetett SIM-chipeket forgalmazó, így a kasszák mobil adatátvitelét biztosító Mobil Adat Kft. tavaly kétmilliárd forint árbevételhez jutott azoktól a kiskereskedőktől, akik online pénztárgépeket üzemeltetnek. Hogy melyik szolgáltató hány gépnél biztosítja a kapcsolatot, azt üzleti titokra hivatkozva a NAV nem árulta el.

nol.hu