Földi űrutazás
Danó Anna újságíró az új háziorvosi ügyeleti rendszert elemezve, illetve Hajnal Miklós politikus, a Fidesz agymosási technikája eredményét megtapasztalva egyaránt úgy járt, mintha legalábbis a Marsról pottyantak volna ide!
1./ Danó Anna "Indul a teszt" című írásában (Népszava online) annak a véleményének ad hangot, hogy a tesztelés alatt álló, januártól bevezetendő új háziorvosi ügyeleti rendszer akár még jó eredményt is hozhat.
"Bár a kivitelezés számos részlete még nem ismert, az új egészségügyi kormányzat tehetségének első komoly tesztje lehet a háziorvosi ügyeleti rendszer egységesítése.
A központosítás egy olyan ponton érheti el az alapellátást, ahol akár sikert is hozhat az az ágazatvezetésnek.
Azt aligha vitatja bárki is, hogy a jelenlegi rendszer szétesett, beavatkozásra szorul. A változással szembeni lehetséges ellenérdekeltség is limitált.
Ha a mentőszolgálat az állam nevében átveszi az ügyeletek szervezésének gondját, az a legtöbb önkormányzat számára inkább csak megkönnyebbülést hoz. A vagyonukat nem érinti úgy, mint a szakrendelők esetleges elvétele, viszont megszabadulhatnak egy sok gondot okozó feladattól.
A háziorvosok sem feltétlenül bánják a változást, ők is remélhetik: úgy szabadulhatnak meg egy egyébként nem is pontosan rögzített kötelezettségüktől, hogy az nem érinti a praxisjogukat.
Elvben a polgárok is csak nyerhetnek azzal, ha "egyablakossá" válik számukra az egészségügyi segítségkérés.
Azaz egyetlen számot kell csak ismerniük, s az ország bármely részén azonos szabályok szerint működő, kiszámítható és számon kérhető sürgősségi ellátásra számíthatnak.
A bevezetendő új rendszer egyik kulcseleme, hogy a segítségnyújtás első vonalát átengedi a mentőtiszteknek és a speciálisan képzett diplomás ápolóknak.
Olyan szakembereknek, akiket az egyetem már felkészítettek egyes orvosi feladatok elvégzésére, de a kórházi világban máig nem teremtették meg a non-doktorok helyét.
Ezen, az orvosok számára egzisztenciálisan kevésbé vonzó területen most ez is megtörténhet. S ez egészségügy további alakítása szempontjából is úttörő lépés lehet.
A sikerhez persze az is kell, hogy az új rendszerbe, s azzal a non-doktorokba vetett bizalmat bőséges tájékoztatással, nyílt kommunikációval teremtse az egészségügyi kormányzat. Pont az ellenkezőjével annak, amivel a Covid-járvány idején kezelte a polgárokat."
Na, kérem!
A szerző szerint új egészségügyi kormányzat (azon kívül, hogy nem új, csak végleg Pintér irányítása alá került, mint már a Covid miatt korábban) tehetségének első komoly tesztje valójában nem az első, hanem a sokadik és folytatólagos: a kórházi osztályok létszámhiány miatti bezárásai országszerte, a tény, hogy vasár- és ünnepnapon a fél országban nem lehet kórházban szülni, nincsenek gyermek- és felnőtt traumatológiai és más ellátások.
Tehát a helyzet semmivel sem jobb, mint az áldatlan emlékű Kásler idején volt.
(Mellesleg miért lenne? A megoldás nem az eddig ki nem bukott tehetség kérdése, mert nem, vagy csak részben személyfüggő, ugyanis rendszerhibáról van szó!
E tény egyébként pompásan alátámasztja a konklúziót, melyet a szerzővel ellentétben le kívánok vonni a háziorvosi ügyeleti rendszer átalakításával kapcsolatban. De, ezt hagyjuk a végére! Nézzük most a konkrét ügyet!)
A szerző szerint mindenki jól járhat az intézkedéssel! Ezzel szemben:
-az állam nem jár jól, egy újabb koloncot a nyakába véve.
-az önkormányzatok nem járnak jól, akár csak a háziorvosok, mivel megborítják az eddigi egységes területi eljárásrendet.
-a szerző állításával ellentétben legjobban persze a publikum fázik rá!
A szakorvosi rendelők szombati bezárása, (az átkos Kádár-rendszerben szombaton is volt rendelés), a helyi ügyeletek felszámolása után e szolgáltatást is tovább szűkítik számára.
A háziorvosát ismeri, az is a problémáit.
A non-doctor ápoló vagy a mentőtiszt (aki, utóbbi, ezzel az általános feladatai – mentés – mellé újabbat kapott, amihez vagy ért, vagy nem) és a háziorvos két külön szint, két külön szakma!
A dolog egyik fele a diagnosztizálás! De, non-doctor felírhat például receptet?
És a többi!
Mellesleg a zavarokért, a bumlizásért, a várakozásért a publikum őket fogja szidni, csak úgy, mint ahogy a vonatok késése esetén a kalauzt szokta.
Tájékoztatom a szerzőt, hogy pusztán a tény, hogy egyetlen telefonszámot kell ismerni (megjegyzem, eddig is egyet kellett, csak egy másikat), egyáltalán nem áll arányban a hátrányokkal, melyekkel az orvosi ügyelet segítségére szoruló lakosnak majd szembesülnie kell!
A szerző ugyanis teljes félreértésben van az intézkedés célját illetően!
Rossebet akarják javítani a szolgáltatást!
Ellenkezőleg: szűkítik és spórolnak rajta!
(Az ügyeletes orvosi rendszer felszámolásával az orvos és a nővér számra nem kell ügyeleti díjat, gépjármű-használatot, plusz az orvosi ügyeleti helyiség nyitva tartásáért rezsit: fűtést, világítást fizetni, mint eddig!)
Ahogy teszik ezt folyamatosan a közegészségüggyel (is), mint minden más állami feladat ellátásával.
Gödön néhány éve megszűnt a háziorvosi ügyelet, a harmincezres város lakosságának azóta a szomszéd városba, Dunakeszire kell bumliznia, csakúgy, mint Fót és Csomád lakosságának. Ez százezer ember!
A most beharangozott új rendszer szerint azonban a járás összes településeit egyetlen ügyelet fogja ellátni (vélhetően Dunakeszi, Szijjártó hazája), tehát tovább nő az egyetlen ügyeletes orvos (orvos?) által ellátottak száma, a várakozás, és a többi.
Az ugyanis elkerülte a lelkes és optimista szerző figyelmét (aki komolyan azt gondolja, hogy érdemes itt még pozitív kezdeményezésekben reménykedni), hogy az új rendszer szerint januártól járásonként egyetlen ügyelet fog működni!
(Hogy a fővárossal mi lesz, azt nem tudom! De hát, ott azért az elérhetőség viszonylag könnyebb, mint vidéken, ne feledjük!)
Magyarán a kormány ezzel az intézkedéssel tovább szűkíti a közgyógyellátást, ahogy teszi ezt évek óta!
Szabadul mindentől, leépít, lerohaszt felszámol mindent, amire költenie kéne, amiből nem tud hasznot szakítani, aminek a fenntartása érdekében működik normális tájain a világnak egy kormány!
Ez a konklúzió, amit beharangoztam.
És a szerző lesz a legjobban meglepve (ezt már – sokadik ellenérvként csak nagyon halkan mondom – ha olyan történetet hall, hogy sürgős, netán életveszélyes helyzetben percekig nem éri el valaki a mentőket, mert minden vonaluk foglalt.
Talán azért foglalt a vonal, mert éppen azt magyarázzák el egy influenzás páciensnek, hogy hogyan és miért kell Hencidáról Boncidára bumlizmia, Dél-Kalifornia érintésével, a legközelebbi háziorvosi ügyeleti pontra.
A teszt eredménye tehát, tisztel Hölgyem, megjósolható!
2./ Hajnal Miklós is alaposan mellédurrantott!
Ő nem a kormány szándékaival, hanem az agymosás hatékonyságával kapcsolatban árul el maximális naivitást.
A Momentum országgyűlési képviselője valami tisztázatlan szellemi és lelki állapotban a fideszes Tranzit-fesztiválra vetődött, ahol – még mindig érthetetlenül viselkedve – Dömötör Csabával vitatkozott egy jót.
Végül föltette a kérdést a publikumnak: tényleg elhiszik-e, hogy az ellenzék kormányra kerülése esetén, "az óvodákban a meleg-propaganda vagy transznemű propaganda nemátalakító műtétek propagandájába ment volna át?"
"Szavazzatok kézfeltartással!"
Hát kérem! Elhitték!