Franciaországban törvény fogja tiltani, hogy képviselő vagy miniszter családtagot alkalmazzon
Emmanuel Macron francia államfőnek a közélet erkölcsössé tételét célzó reformja egyebek mellett megtiltja a képviselőknek és a minisztereknek hozzátartozóik foglalkoztatását. - írja a 168ora.hu.
Az intézkedéscsomag két törvényjavaslatot és egy alkotmánymódosítást is tartalmaz
– jelentette be csütörtökön az igazságügyi miniszter.
François Bayrou a reform ismertetésére összehívott sajtótájékoztatóján elmondta: a korrupciós botrányokkal tarkított elnökválasztási kampány után az új kormány célja visszaszerezni az állampolgárok bizalmát a közéletben.
A javaslat célja az érdekellentétek megszüntetése, az átláthatóság megerősítése, valamint a pártfinanszírozás revíziója az újabb botrányok elkerülése érdekében.
A csomag javaslatai között szerepel a háromnál több mandátum gyakorlásának megtiltása a képviselők, a szenátorok és a nagyobb települések önkormányzati képviselői számára.
A miniszteri rangú politikusok ügyeivel foglalkozó, úgynevezett francia köztársasági bíróságot (CJR) megszüntetné a kormány, s a korábbi köztársasági elnökök nem lehetnek többet automatikusan az alkotmánytanács tagjai. Azok a képviselők, akik nem teljesítik adófizetési kötelezettségeiket, nem gyakorolhatják a mandátumukat.
A javaslatban szerepel a képviselőknek és a szenátoroknak automatikusan járó költségtérítések megszüntetése is, s ezentúl szigorúan szabályozni fogják a tanácsadói tevékenységeket is.
A pártfinanszírozás átláthatóságára egy „demokráciabankot” hoz létre a kormány, ahonnan valamennyi politikai párt kölcsönt vehet fel a kampányok finanszírozására, a pártok elszámolásait pedig ezentúl a számvevőszék ellenőrzi.
A májusi francia elnökválasztás favoritjának a konzervatív François Fillon volt kormányfő számított, amíg januárban egy sajtóértesülés alapján ki nem derült, hogy a feleségét és a gyerekeit asszisztensként foglalkoztatta papíron a parlamentben, de a családtagok gyaníthatóan nem végzetek tényleges munkát.
Jóllehet a hozzátartozók alkalmazását eddig semmilyen szabály nem tiltotta Franciaországban, s a képviselők mintegy ötöde él is ezzel a lehetőséggel, a Fillon családnak átutalt közel egymillió euró
közpénzről szóló gyanú teljesen megváltoztatta az addig az egyik legtisztességesebbnek ismert konzervatív politikus imázsát, aki ellen jelenleg közpénz elsikkasztása és hivatali visszaélés gyanújával folyik eljárás.
Fillon végül a harmadik helyen végzett az elnökválasztás első fordulójában, majd a második fordulót követően visszavonult a politikai életből.
Csütörtökön azonban az államfő pártját is elérte egy korrupciógyanús ügy, miután a nyugat-franciaországi Brest ügyészsége bejelentette, hogy előzetes eljárást indít Richard Ferrand területfejlesztési miniszter egy korábbi ingatlanfejlesztési ügyében.
Fillon esetével ellentétben ebben az ügyben nem közpénzzel való visszaélés, hanem egy magánjogi előnyszerzés gyanúja merült fel.
A Le Canard Enchainé című szatirikus hetilap egy héttel ezelőtt leplezte le, hogy Ferrand a Brest városában működő Mutuelles de Bretagne nevű biztosítótársaság vezetőjeként (1998–2012) azt javasolta 2011-ben a cég igazgatótanácsának, hogy az élettársa tulajdonában lévő egyik ingatlant vegye bérbe.
Az ügyvédként dolgozó nő az előzetesen megkötött bérleti szerződésnek köszönhetően tudott hozzájutni egy 580 000 euró értékű tulajdonhoz.
Utóbb az is kiderült, hogy Ferrand képviselőként 2014-ben négy hónapig a fiát foglalkoztatta minimálbéren parlamenti asszisztenseként, bár a fiú ténylegesen ellátta a feladatokat.
A hírt követően a bresti ügyészség pénteken megvizsgálta az ügyeket, de akkor nem indított előzetes eljárást, mert nem talált törvénytelenségre utaló gyanút.
A vádhatóság csütörtökön viszont azt közölte, hogy egy korrupcióellenes szervezet által szerdán benyújtott feljelentésben érkezett újabb elemek alapján megbízta a helyi rendőrséget a vizsgálat lefolytatására az ingatlanfejlesztési ügyben.
A volt szocialista politikus Macron egyik legközelebbi munkatársának számít, az általa alapított En Marche (Lendületben!) nevű politikai mozgalomnak volt a főtitkára az elnökválasztási kampányban.
A leleplező információk a június 11-i és 18-i kétfordulós nemzetgyűlési választások előtt kerültek napvilágra, ezeken Macronnak elengedhetetlen lenne az abszolút többség megszerzése a reformprogramjának beindításához.
A miniszter kizárta, hogy lemond, az államfő és Edouard Philippe miniszterelnök is szolidaritásáról biztosította Ferrand-t, s jelezte, csak abban az esetben válnak meg egy kormánytagtól, ha az ellen eljárás indul.
Egy előzetes vizsgálat megindítása semmit nem változtat az álláspontomon, amit jómagam nyilvánosan korábban megfogalmaztam: amíg nincs vádemelés, nincs ok arra, hogy Ferrand elhagyja a kormányt
– mondta csütörtökön a kormányfő. Az igazságügyi miniszter a sajtótájékoztatón nem kívánta az ügyet kommentálni.