Hajlik a kompromisszumra Brüsszellel az Orbán-kormány, hogy megkaphassa a helyreállítási alap pénzeit
Navracsics Tibor felgyorsítani készül a tárgyalásokat, hogy minél előbb hozzájussunk ezekhez az EU-s pénzekhez. De vajon ki fogja őket kezelni? Csak nem a Fidesz?
Magyarország kész kompromisszumot kötni Brüsszellel annak érdekében, hogy megszűnjön a régóta húzódó patthelyzet, amely megakadályozta az ország hozzáférését az EU koronavírus utáni helyreállítási alaphoz – közölte Navracsics Tibor . „Bízom abban, hogy ez a változás, vagyis az új miniszteri kinevezésem segíthet új lendületet adni a tárgyalásoknak” – mondta Navracsics, akit nemrég neveztek ki Magyarország regionális fejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszterré, csütörtökön az Euronewsnak. „Mivel Magyarország az utolsó olyan uniós tagállam, amelynek még nincs megállapodása az Európai Bizottsággal a nemzeti gazdaságélénkítési tervről, az a célunk, hogy minél jobban felgyorsítsuk a tárgyalásokat, hogy az év végéig aláírhassuk ezt a megállapodást” – mondta.
A Bizottság, jogállamisági aggályokra hivatkozva, továbbra is elutasítja a magyar gazdaságélénkítési terv jóváhagyását. Az aggályok az egész országot érintő korrupcióval, klientelizmussal, közbeszerzési csalásokkal és a közpénzek elosztásához fűződő szisztematikus szabálytalanságokkal kapcsolatosak. Magyarországon az EU-ban az egyik legmagasabb az egy ajánlattevővel kiírt pályázatok aránya, amelynek keretében a közbeszerzési szerződést az egyetlen pályázó cégnek ítélik oda – írja a portál.
Budapest eredetileg 7,2 milliárd eurós támogatást kért az EU 750 milliárd eurós gazdaságélénkítési alapjából. A negatív gazdasági tényezők – a tartós energiaválság, a megszakadt ellátási láncok, az ukrajnai háború, az Oroszország elleni szankciók és a szárnyaló infláció – együttese azonban arra késztette a kormányt, hogy meggondolja magát, és a csomag kiegészítéseként alacsony kamatozású hiteleket kérjen. Magyarország legfeljebb 9,6 milliárd eurónyi hitelt igényelhet, amelyet idővel vissza kell fizetnie. Ahhoz, hogy a Bizottság zöld utat adjon, minden országnak bele kell egyeznie egy sor reform végrehajtásába és több, a nemzeti sajátosságoknak megfelelően kialakított mérföldkő teljesítésébe.
Magyarországot évek óta azzal vádolják, hogy az ország politikai elitje és oligarchái gyakran az európai adófizetők pénzével tömik meg saját zsebeiket. Az ország az úgynevezett feltételességi mechanizmus hatálya alatt áll, ez egy olyan újszerű eljárás, amely a blokk pénzügyi érdekeinek veszélyeztetése esetén befagyaszthatja az uniós forrásokat. (borsod24.hu)