h i r d e t é s

"Halálprogram indult el a magyar egészségügyben?"

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

"Halálprogram indult el a magyar egészségügyben?"

2015. október 07. - 09:40
0 komment

„Amíg Magyarország Kormánya szerint a reformok működnek, egyre-másra hallani az egészségügy területéről érkező vészkiáltásokat. Ahogy arra az ellenzéki pártok többször felhívták a figyelmet, az elmúlt három évben több mint 300 milliárd forintot vontak ki az egészségügyi rendszerből, amelynek adósságállománya 2014 végén meghaladta a százmilliárd forintot. Így nem csoda, ha minden egyes adománynak örülnek az intézmények”- írja a sztarklikk.hu hírportál.

„Az államháztartási kiadásokon belül az egészségügyi közkiadások aránya Magyarországon lényegesen alacsonyabb (10,5 százalék), mint a legtöbb EU taggá lett, volt szocialista országban (12 - 15 százalék). Ez nem gazdasági szükségszerűség, hanem kormányzati prioritás - erősítette meg ismét Gilly Gyula. 2014-ben, a WHO adatai szerint Magyarországnál csak Lettország (8,9 százalék) és Ciprus (6,9 százalék) költött kevesebbet költségvetés arányosan közegészségügyre. Csehország, vagy Szlovákia az állami büdzsé csaknem 15 százalékát fordítja polgárai egészségére” – erről számol be a napi.hu hírportál.

A magyar ember túlhajszolt, a fél ország létminimum alatt él. Hogyan lehetne a lakosságnak ennyire kevés pénzből egészségesen táplálkozni, hogy a betegségek kialakulását megelőzze?

Ne csodálkozzunk azon, hogy ennyire ijesztő a kép:

„Magyarországon még mindig a keringési rendszer megbetegedései számítanak vezető haláloknak, amelyek 2014-ben közel 63 ezer ember életét követelték. Hazánkban a szív-és érrendszeri megbetegedésekben szenvedők halálozási aránya kétszerese, az ischaemiás szívbetegségek által okozott halálozási arány pedig háromszorosa az európai átlagnak”. Írja a napi.hu hírportál.

Egy hónappal ezelőtt jelentette be az egészségügyi államtitkár a lemondását. Most végre akadt jelentkező erre a posztra. A kérdés csupán az, vajon hogyan tud majd megbirkózni az új államtitkár a tengernyi gonddal küszködő egészségügyi ellátórendszer problémáival? Remélhetünk-e majd némi javulást szakdolgozók munkakörülményeiben és bérezésben? Ugyanis, ha nem tudja az ágazat megtartani őket, akkor is komoly ellátási gondokkal kell majd szembenéznünk.

A kormány optimista, szerinte minden rendben halad. Az egészségügy fizetőssé tétele sem tabutéma többé. Egyre többen kénytelen a fizetős szolgáltatásokat igénybe venni, ha nem akarják a munkahelyüket elveszíteni, inkább a magánrendeléseket keresik fel az emberek a gyorsabb gyógyulás reményében. Ezeket a szolgáltatásokat a felmérések szerint 47% arányban veszik igénybe az orvoshoz forduló betegek.

A kormány szerint úgy is működnek az egészségügyi reformok, ha az elmúlt 3 évben kb.300 milliárd forintot vontak ki az egészségügyi ellátórendszerből. Ugyanez a kormány 5-6 évvel ezelőtt, még azzal vádolta a szocialistákat, hogy nem fordítanak elég pénzt az egészségügyre, ezzel veszélyeztetik az emberek gyógyulási esélyeit, sőt még ennél is tovább mentek.

Akkoriban vészharangot kongatva riogatták az embereket, hogy aktív eutanázia vár rájuk:

Pesti Imre, a FIDESZ akkori szakpolitikusa 2009-ben ezt mondta: „Egyetlen megoldás a büdzsé visszavonása és a kormány azonnali távozása. 2006 óta a kormány - az általa meghirdetett "reformpolitika címszó alatt" - szétverte a kórházakat, megszűnt az orvosok és a betegek közötti bizalom, orvosok és szakdolgozók menekültek el az országból, "elindult a magyar egészségügy lepusztítása" - fejtette ki sajtótájékoztatóján Pesti Imre, írta a weborvos.hu

Érdemes elolvasni ezt 6 évvel ezelőtti sajtónyilatkozatát a FIDESZ akkori egészségügyi szakpolitikusának, melyben az akkori kormányt azonnali távozásra szólította fel az akkori ellenzék. Ha azóta, a jelenlegi kormány még sokkal jobban tönkretette az egészségügyi ellátórendszert, miért is nem mond le a kormány most azonnal, ha másoktól kisebb bűnért is ugyanezt követelte akkoriban?

Azóta mi történt? Ha akkor aktív eutanáziáról beszéltek, ahhoz képest ma sokkal rosszabb a helyzet. Még a sajtóhírek is arról szólnak, hogy a betegek nagy része az ellátatlanságba hal bele. Az egészségügyi szakdolgozók pedig pánikszerűen menekülnek a süllyedő hajóról, külföldre. A kormány, miért nem akarja meghallani a vészcsengőt? A mostani egészségügyi program miről szól? Arról, hogy nem baj, ha vészesen fogy a magyar? Mindenki kezeltesse magát úgy, ahogyan tudja, egy magánrendelőben, vagy magánkórházban? A kormánytagok meg bevonulnak az adófizetők pénzén fenntartott és luxus körülmények között működő „kormánykórházakba”, ahol azonnali és színvonalas ellátást kapnak?

A korhatár alatti rokkantakat hogyan bírnának dolgozni egészségügyi rehabilitáció nélkül? Annyi pénzellátásuk sincs, ami a gyógyszereiket és az élelmezésüket fedezze. Számukra a fizetős egészségügy elérhetetlen, miközben nekik lenne legnagyobb szükségük az egészségügyi rehabilitációra. Az érintett rokkantak közül sokan kérdik tőlünk, hogy mi lesz így velük: „halálprogram indult el a magyar egészségügyben”?

Mivel nincs megfelelő egészségügyi ellátás, sokan belehalnak az ellátatlanságba. Emiatt, a temetkezési vállalkozóké a jövő. Akinek nincs pénze temetésre, az önkezével megáshatja a saját sírját előre, ha nem lesz, aki majd eltemesse. A vészcsengőt nem hallja meg senki, miközben Magyarország „aktív eutanázia programja” ma már egyre jobban teljesít?

Miért nem tartunk egy tükröt a kormány elé, hogy nézzen szembe önmaga egykori kijelentéseivel? Ha, 2009-ben a FIDESZ az egészségügyi ellátórendszer problémái kapcsán „aktív eutanáziáról” beszélt - a mostanihoz képest, viszonylag még egy jól működő egészségügyi ellátórendszert kritizálva - akkor most vajon mit mond a jelenlegi borzalmasan rossz helyzetre? Most mi folyik az egészségügyben a sokkal nagyobb forráskivonásokkal?

„Aktív eutanázia” program után nyílt „halálprogram”vár a magyarokra? – ez a jelenlegi kormány egészségpolitikája? Erre szavaztak a választópolgárok? Kötve hisszük, hogy erre szavaztak volna. Mégis úgy látszik, hogy 4 évenként sincs „újraélesztő” program a választópolgárok számára, így már, csak potenciális hullák lehetünk ebben az országban, ha nem teszünk gyorsan ellene.

Ez is érdekes lehet: Stadion vs. kórház >>>

 

fullank.com (Címlap: A Merényi kórház egyik kórterme- Forrás: 444.hu)