h i r d e t é s

Hivatalos közleményben közöl „csúsztatásokat” a NAV

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Hivatalos közleményben közöl „csúsztatásokat” a NAV

2017. február 08. - 15:44

A kép illusztráció! - Forrás: MTI

A közlemény szerint a cégcsoport bűnszervezetként a belföldön beszerzett termékeket papíron utaztatta Szlovákiába.

"A főszervező férfi által irányított szlovák cég szintén papíron adta tovább az árut a körhöz tartozó magyar bukócégeknek, amelyek adót nem fizettek, sok esetben bevallást sem tettek."

- írja közleményében a NAV.

Ugyanakkor a nyomozás során bizonyításra került, hogy a cégcsoporton belül a Bravotech Kft. és a Hód-In Kft.kiszállításai kapcsán, - ami a 2,2 milliárd forintos ÁFA csalás zömét teszi ki - minden termék kiszállításra került Szlovákiába, az M-Elektro s.r.o raktárába.

A nyomozati iratok és a szakértői vélemény is (26 000 soron át) egyértelműen alátámasztják, hogy a szlovák M-Elektro s.r.o ezekből a beszerzéseiből és más forrásokból közel 2 milliárd Forint értékben végzett legális értékesítést szlovák magánszemélyek és közösségen belüli cégek felé. Ezek után az értékesítések után a DPH-t (Szlovák ÁFA - a szerk.) megfizette.

Az eljárás alá vont Bemutatoterem.net Zrt. legális import beszerzései, - szinte kizárólag a szlovák társaságtól, a hatóság rendelkezésére álló import ÁFA bevallások alapján - meghaladták a 2,5 milliárd forintot. Ezek után a cég az ÁFÁ-t és a termékdíjakat megfizette.

Ha ezek a tények, akkor mik lehetnek a valós megállapítások? A közleményben miértazt és úgy írták, ahogyan megjelent?

A NAV közleménye szerint a Csongrád megyei raktár készletét is 2 milliárd forint értékben zárolták.

A nyilvánosan elérhető információk szerint beszállítóival a Bravotech Kft. csődmegállapodást kötött és abban 1 milliárd 80 millió forint zárolt készletet szerepelt, nyilván az ügyvezetők nyilatkozatai és könyvelés alapján:

Kérdés, hogy a Bravotech Kft. 2014 éves záró mérlege szerinti 2 milliárd 410 millió forint készlet és a csődegyezségben szereplő 1 milliárd 80 millió forint közötti különbség hova lehetett?

Hogyan jött ki a közleményben a 2 milliárd?

Érdemes arra is rátekinteni, hogy a „főszervező férfi” mit főszervezett?

A Bravotech Kft. egyéb, főszervező férfihez nem köthető „szlovákiai” üzleti kapcsolatait nem vizsgálta a hatóság, bár erre volt indítvány. Így annak a részleteire sem derülhetett fény a vizsgálat során, hogy ez a cég több „szlovák céggel” is együttműködött és tudnia kellett, hogy az általa értékesített áruk visszakerülnek Magyarországa, vagy el sem hagyják annak területét.

Lapunk úgy tudja, hogy jelenleg folyik eljárás ilyen „szlovák” cégekkel szemben, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt, amiben nyilván boncolgatni kell a Bravotech Kft-nek a szerepét is.  Ez azonban a jelenlegi eljárásban mégsem szempont.

Az sem mellékes, hogy a bűnszervezetben hogyan lehetett főszervező a „főszervező”, ha a bukócégek és számlagyárak további legalább 20 céggel történő, más iparágat is érintő „együttműködése” kapcsán nem nyomoztak, pedig mind ezekről a lehallgatások révén a hatóságoknak a kezdetektől tudomása volt.

Nem csak ezen okok miatt megdöbbentő, hogy a pénzügyi nyomozók, fokozott ügyészi felügyelet mellett, hogyan zárhatták le így a nyomozást és tehettek vádemelési javaslatot a Csongrád Megyei Főügyészségnek…

Miért ezekkel a megállapításokkal zárult a nyomozás?
Vannak-e nyertesei ezen ügynek?
Megtisztult-e akkor az ÁFA csalástól a piac?
Lehetett-e a nyomozásnál a teljeskörű felderítést felülíró más szempont?
Egy olyan nyomozásnak, melynek végén vádemelési javaslattal küldik meg az iratokat az ügyészségnek, nem kellene minden kérdésre választ adnia?
Ez a nyomozás a  fentiek tükrében választ adott mindenre?

 

Miss János, a "főszervező", hamarosan nyilatkozni fog lapunknak.