Hongkongi tüntetések - Kiszabadult a börtönből az a férfi, aki miatt a kiadatási törvény módosítását javasolták
Kiszabadult a börtönből Hongkongban az a gyilkossággal vádolt férfi szerdán, akinek ügye miatt a kormányzat a kiadatási törvény módosítását javasolta, ami elindította az öt hónapja tartó tüntetéshullámot - írta internetes oldalán a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
Chan Tong-kai letöltötte 18 hónapos börtönbüntetését, amelyet pénzmosás vádja miatt róttak ki rá a városban, Tajvanon azonban a barátnője meggyilkolása miatt körözik.
Hongkong és Tajvan között nincs kiadatási egyezmény. Chan hajlandó lenne feladni magát Tajvanon, de az ország hétfőn azt közölte: csupán abban az esetben fogadja a férfit, ha a két fél közös jogi keretet hoz létre az eset kezelésére.
A húszéves hongkongi diák tavaly februárban Tajvanon ölte meg barátnőjét, miután megtudta, hogy a fiatal nő egy másik férfitól terhes. Szerdai szabadulásakor úgy nyilatkozott: "Hajlandó vagyok feladni magamat Tajvanon, és szembenézni a büntetőeljárással a felindulásból elkövetett tettemért, és mindazokért a hibákért, amiket elkövettem."
Chan bocsánatot kért áldozata családjától és Hongkong lakosságától is.
Chan további sorsa bizonytalan. Kedden Tajvan és Hongkong szóváltásba keveredett az ügy kapcsán, kölcsönösen azzal vádolva egymást, hogy politikai kérdést csinálnak egy jogi esetből. Tajvan végül Hongkong segítségét kérte a gyanúsított Tajvanra szállításában.
A hongkongi kormányzat szerda reggel közleményt adott ki, amelyben elutasították Tajvan ajánlatát arra vonatkozóan, hogy rendőröket küld Hongkongba Chanért. A közleményben azzal érveltek: Tajvannak nincsen joghatósága Hongkongban, így ott tajvani rendőrök nem intézkedhetnek.
Csen Cung-jen tajvani belügyminiszter-helyettes röviddel ezt követően cáfolta a hongkongi kormányzat állítását, miszerint Tajvan utazási tilalmat léptetett volna érvénybe a gyanúsított ellen. Kifejtette: csupán attól tiltották el a férfit, hogy interneten keresztül igényeljen vízumot, erre azonban személyesen lehetősége van.
Miután a gyilkossági ügy rávilágított a kiadatási törvény hiányosságaira, a hongkongi törvényhozás áprilisban új törvénytervezet mielőbbi elfogadását sürgette, amely alapján Hongkong Kínának, Tajvannak és Makaónak is kiadhatott volna szökevényeket.
Ettől a változtatástól sokan azért tartanak, mert úgy vélik, Peking könnyen a politikai aktivisták ellehetetlenítésére használná a kiadatási lehetőséget. Jogvédők szerint a Kínának kiadott szökevények kényszervallatás, illetve önkényes fogva tartás áldozatává válhatnának.
A népszerűtlen törvényjavaslat ellen tömegek vonultak utcára Hongkongban hónapokon át, Carrie Lam hongkongi kormányzó azonban csupán szeptemberben vonta vissza a tervezetet, addigra viszont a megmozdulások a várost irányító, Peking-párti kormányzattal, illetve az egyre növekvő pekingi befolyással szembeni általános tiltakozássá alakultak. (MTI)