Horrorbarlangra bukkantak Szaúd-Arábiában
Nagy mennyiségű csontot találtak egy ősi, szaúd-arábiai lávabarlangban, az Umm Dzsirszánban.
Nagy mennyiségű csontot találtak egy ősi, szaúd-arábiai lávabarlangban, az Umm Dzsirszánban – írja a ScienceAlert. A leletek különböző fajoktól, köztük emberektől származnak.- írja a 24.hu
Az üreg Hárrát Hájbár vulkanikus mezői alatt húzódik, az 1,5 kilométer hosszú Umm Dzsirszán Arábia leghosszabb lávabarlangja. Egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban Mathew Stewart, a Max Planck Kémiai Ökológiai Intézet munkatársa és kollégái azt írják, több százezer csontot tártak fel az üregben. A maradványok legalább 14 állatfajtól, illetve emberektől származnak.
A kutatók arra gyanakodnak, hogy a csontokat csíkos hiénák hordták össze.
A barlangban a dögevők maradványait, illetve megkövesedett ürülékeiket is megtalálták. Lehetséges, hogy a csontokat más állatok, például rókák vagy farkasok gyűjtötték, de az eddigi bizonyítékok alapján a hiénák tűnnek a legvalószínűbb gyanúsítottnak.
Happy to introduce the Umm Jirsan lava tube, Saudi Arabia, in our new paper just out in AAS.
— Stewie Stewart (@StewieStewart13) July 21, 2021
This 1.5 km long lava tube is chock-a-block with hundreds of thousands of beautifully preserved animal remains. But why? (1/n)https://t.co/BMTYTxR4da pic.twitter.com/ubCTLHVyPX
Stewart szerint a hiénák előszeretettel gyűjtenek csontokat, melyeket odúikban halmoznak fel. Az Umm Dzsirszánba az elmúlt 7 ezer évben hordhatták össze az állatok a maradványokat, a barlangon belül pedig megfelelőek voltak a körülmények a leletek konzerválódásához.
Az üregben egyébként már régebben megkezdődtek a vizsgálatok, ez azonban az első alkalom, amikor átfogóan elemezték a csontokat. Egy 2007-es expedíció során a kutatók morgást hallottak az Umm Dzsirszánban, úgy tűnik tehát, hogy a barlangban még ma is élnek állatok.
Stewarték fiatal hiénák koponyáit is azonosították, ami azt sugallja, hogy a barlangban utódaikat nevelő nőstények is laktak. A csapat bízik benne, hogy az Umm Dzsirszán további vizsgálatával még jobban megérthetik a helyi környezet történetét. (24.hu)