Igazi hercegnő, igazi bíróság előtt
Adócsalás vádja miatt kell a bíróság elé állnia Krisztina spanyol hercegnőnek, VI. Fülöp spanyol király húgának.
Ott van mellette a vádlottak padján férje, Inaki Urdangarin, az egykori válogatott kézilabdázó i - írja a Téneyek.hu. A ma kezdődött perben valójában ő a fővádlott, akit akár 12 évre is elítélhetnek, ha a vádak bebizonyosodnak. Az ötven éves Krisztina hercegnő maximum hat évet kaphat. Persze a végkifejlet még nagyon messze van, hiszen a per első szakasza a szakértők szerint legalább fél évig is eltarthat és utána jöhet még a másodfokú eljárás.
Az ügy régóta az első számú szenzáció Spanyolországban és nagyon sokat rontott az 1975-ben helyreállított monarchia iránti közbizalmon. Nagy valószínűséggel hozzájárult e kínos adócsalási és korrupciós ügy János Károly király lemondásához is, aki fia, Krisztina bátyja javára lépett le a trónról. De hát mi is a vád? Bonyolult ügyről van szó, amelyben összesen 89 vádpontot fogalmazott meg az ügyész.
A lényeg a következő
Krisztina férje, az egykori kézilabdás sztár létrehozott egy alapítványt Noos Institute néven. Ez a nonprofit szervezet jótékonykodással és a sport támogatásával foglalkozott elvben. Valójában az adományok rafináltan szervezett csatornákon keresztül átszivárogtak egy ingatlanügynökséghez, amely visszajuttatta a pénzt Krisztina hercegnőhöz és férjéhez. Az ügyészség szerint hat millió euró, soha be nem jelentett jövedelemről van szó, ezért adócsalás a vád. Krisztina és férje, aki a házassággal szintén hercegi rangot szerzett, aztán ebből a javadalmazásból olyan nagy lábon élt, ami még a legmagasabb körökben is visszatetszést keltett. Mert az nyilvánvaló volt, hogy a királyi családnak járó javadalmazásból semmiképpen sem futotta például a Palma de Mallorcán rendezett fényűző partikra. A per hosszú jogi folyamat eredménye. A monarchia 1975-ös visszaállítása óta nem volt még példa arra, hogy a spanyol királyi család valamelyik tagja az igazságszolgáltatás látókörébe került volna.
Koronás fők botrányai
Európa más uralkodó házainál azért voltak már hasonló kínos ügyek. Hannoveri Ernst Augustot (Ernő Ágost), Karolina monacói hercegnő ugyancsak hercegi címet viselő férjét kétszer is pénzbírságra ítélték. Egyszer egy hotel tulajdonosát bántalmazta, majd később egy fotóriporternek húzott be egyet. De a legkínosabb ügy az volt, amikor 2000-ben a hannoveri világkiállítás török pavilonjában végezte szükségét, és nem a piszoárban. Ebből nem lett bírósági ügy, csak diplomáciai botrány. Voltak kínos nőügyei András hercegnek, Erzsébet királyné ifjabb gyermekének és az ő első nejének, Sarah Fergussonnak is. De lemondásra kényszerült a királyi jó erkölcsbe ütköző ballépései miatt Károly Gusztáv svéd király is. Az időközben a trónról ugyancsak leköszönt II. Albert belga király is, még hercegként, sokat szerepelt a bulvársajtóban kicsapongó életmódja miatt. Később, már királyként be is ismerte, hogy van egy házasságon kívül született lánya, aki szintén beszámolt a nyilvánosság előtt királyi származásáról. Ezt az ügyet a toleráns belga közvélemény szemrebbenés nélkül tudomásul vette, és II. Albert csakis előrehaladott kora miatt, a közvélemény szimpátiájától övezve távozhatott a trónról.