Irányított kérdésekre válaszolni, ez volna a demokrácia?
Mráz Ágoston Sámuel a kormány legújabb nemzeti konzultációját méltatta az "egyesen".
Mindazok, akik részt vesznek a nemzeti konzultációban, érezhetik a demokráciát a mindennapokban - mondta a Nézőpont Intézet igazgatója hétfőn az M1 aktuális csatorna műsorában.
Mráz Ágoston Sámuel hozzátette: diktatúrában, szocializmusban nem volt erre példa, sokszor érezték a választók, hogy ki vannak zárva a döntéshozatalból.
Számos olyan kérdés kapcsán mondhatja el, aki részt vesz a konzultációban, hogy ez nem a feje fölött született döntés, hanem vele egyetértésben, az ő közreműködésével - mondta.
Mráz Ágoston Sámuel emlékeztetett: a nemzeti konzultáció 2010-től vált a kormányzás technikai eszközévé, ami arról szól, hogy a választáson megszerzett általános felhatalmazást konkretizálni tudja a kormányzat, és a választópolgároknak egy-egy konkrét témában, szakpolitikában beleszólása legyen, ne csak négyévente nyilvánítsanak véleményt.
Témától függően 1-2 millió aláírás érkezik be egy nemzeti konzultációban - mondta, rámutatva arra, hogy ennyi támogató egy országgyűlési választáson már a kényelmes győzelemhez is elég. A visszaküldött levelek túlnyomó része a kormánnyal azonos nézőpontot mutat - jegyezte meg Mráz Ágoston Sámuel.
Szólt arról is, hogy a migráció ügyével kapcsolatban indított nemzeti konzultáció volt a legnépszerűbb, mert akkor közvetlen volt a fenyegetés. (MTI)