h i r d e t é s

Itt a feljelentés, amiért a magyar állam 2,6 milliárdért vette meg a Malév-székházat

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Itt a feljelentés, amiért a magyar állam 2,6 milliárdért vette meg a Malév-székházat

2018. augusztus 03. - 16:14

A könyv szerinti értéke tavaly még csak 678 millió volt. - írja a 168ora.hu.

Forrás: 24.hu

Különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés vétsége miatt Tóth Bertalan, az MSZP elnöke feljelentést tett a Malév-székház megvásárlása ügyében. A képviselő arra hivatkozva tette a feljelentést, hogy az V. kerületi régi Malév-székházat a magyar állam 2,6 milliárd forintért vásárolta meg, miközben az ingatlan 2017-es könyv szerinti értéke csak 678 millió forint – derül ki a Népszava cikkéből.

A volt székház a Sofitel Chain Bridge Budapest Hotel mögött található az Apáczai Csere János utcában. Az amerikai szállodalánc szintén meg akarta vásárolni az épületet. Értékes területen található, és 3429 négyzetméter alapterületű.

A pártelnök több kormányzati szervet megkeresett az ingatlanvásárlással kapcsolatban, közérdekű adatigényléseket és írásbeli kérdéseket nyújtott be. Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert is írásban kérdezte ezzel kapcsolatban. A miniszter válaszában azt írta, hogy törvény szerint az államnak elővásárlási joga van olyan ingatlanok esetében, amelyek a kulturális örökségvédelméről, illetve a világörökségről szóló törvények hatálya alá esnek. A magyar állam ezzel a jogával élve, előzetes vagyonértékelést követően 2018. július 11-én vásárolta meg az ingatlant az Atrium Estate Kft.-től. A vételárat a szerződésben meghatározottak szerint kifizette az állam.

Gulyás azt is megjegyezte, hogy az elővásárlási jog gyakorlásakor a kormányrendelet szerint az állam a magánfelek, vagyis az ingatlan tulajdonosa által megállapított vételárat fizeti.

Az ingatlant 2004-ben 700 millió forintért árulták, 2011-ben pedig az Atrium House Kft. már 1,7 milliárd forintért hirdette meg. Először az Erste Ingatlanfejlesztő Kft., majd 2015-ben a Závodszky Zoltán érdekeltségében lévő Atrium Estate Kft. vásárolta meg az épületet.

Érdeklődtünk Tóth Bertalannál, hogy mire alapozta a feljelentést.

Tóth válaszában azt írta, hogy egyrészt azért döntött a feljelentés mellett, mert a Miniszterelnökség olyan céggel szerződött, ami 50 százalékban egy Belize-ben bejegyzett offshore cég tulajdonában áll. Ezzel véleménye szerint megvalósult a hűtlen kezelés vagy a hanyag kezelés tényállásának a kötelezettségszegésre vonatkozó tényállási eleme. Az Alaptörvény szerint ugyanis központi költségvetésből csak olyan szervezet részére teljesíthető kifizetés szerződés alapján, aminek tulajdonosi szerkezete és tevékenysége is átlátható.

Másrészt arra hivatkozik, hogy az ingatlan volt tulajdonosának 2017. évi beszámolója szerint a befektetett tárgyi eszközök értéke 675,8 millió forint volt,

így az állam által fizetett kb. 2600 millió forint túlzó, a kettő különbözete lehet a vagyoni hátrány mértéke. 

168ora.hu