Kásler fizetésemeléssel küzdene a hálapénz ellen
Hogy miből, termeli ki az ehhez szükséges közpénzt, azt persze nem tudjuk, hiszen csak a Fidesz ideje alatt fordítottak ennyire kevés pénzt az egészségügyre. Emlékezhetünk továbbá arra is, hogy mi lett a Gyurcsány-kormány idején folytatott 300 forintos vizitdíjból.
Persze ezt a kormánypárt és hívei nem így látják, de a tények makacs jószágok. Arra számítani, hogy ha sikerül is megemelni az egészségügyben dolgozók bérét, majd lemondanak egy nem adóztatott bevételről, a naivitás hülyeséggel határos foka. Persze amikor Kásler Miklós neve kerül szóba, könnyen futunk ilyen vakvágányokra.
Emberünk alapfelvetésével – bármily hihetetlen – egyet kell értenünk.
„A hálapénzt rendkívül káros dolognak tartom, ugyanakkor jó néhány egészségügyi dolgozónak a megélhetést jelenti. Úgy gondolom, hogy folyamatos béremelésekkel el lehet érni azt a színvonalat, amely olyan jövedelemhez juttatja az egészségügyben dolgozókat, hogy a hálapénzt ki lehet iktatni. /168 óra/
Szép és nemes gondolat, különösen, hogy az interjú az Origó hasábjain jelent meg. Ennek ellenére – vagy éppen ezért, már nem lehet egyértelműen eldönteni – csak egyetlen oltári nagy baj van vele. Kásler, mint ahogy minden fideszes politikus szereti kihagyni számításából az emberi tényezőt. Arra építeni, hogy az adózatlan mellékesről magasabb fizetés mellett csak úgy lemond egy orvos, az elmebaj eleddig ismeretlen zenitje.
Bízom abban, hogy a következő négy évben ezt el tudjuk érni."
– nyilatkozta az Origónak Kásler Miklós emberminiszter.
Kásler szerint az orvos-elvándorlás is lassul: „az elmúlt évek béremeléseinek és az ország általános állapotának köszönhetően egyre kevesebben tervezik a külföldi munkavállalást. Nyolc éve folyamatosan csökken az elvándorló orvosok száma,
a kormányváltás óra annyira kevés orvos nem akart még külföldre menni, mint 2017-ben.
2010 óta 60 százalékkal csökkent a külföldi munkavállalásra jelentkező orvosok száma, és 2015-höz képest 30 százalékkal csökken a távozó ápolók száma is. Tehát jó irányban haladunk – tudatta a miniszter.
Arról bezzeg egy szó nem esik, hogy a magyar orvosok nagyon ritkán tudnak szakmájukban elhelyezkedni, hiszen nyugaton – hazánkkal ellentétben – él Semmelweiss szelleme, és a prioritás nem a nagyobb biztosításokból származó bevétel, ami mellett egy amputáció jobban megéri a nem ritkán sikeres gyógyszeres kezelés helyett, hanem a gyógyítás maga. Erről bővebben olvashattunk Dr. Szakács Krisztina beszámolójában olvashatunk bővebben.