h i r d e t é s

Kgfb - így nem bújhat ki a biztosító a fizetés alól

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Kgfb - így nem bújhat ki a biztosító a fizetés alól

2017. május 10. - 19:20

Egy biztosító nagyon nem akarta kifizetni az ügyfele által okozott kárt, amelyet a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb) alapján neki kellett volna kifizetnie. A bíróságok másképpen gondolták. - írja a napi.hu.

Forrás: napi.hu

Az autó tulajdonosa saját hibáján kívüli okból szenvedett balesetet magyarán a másik autós volt a vétkes. Annak a biztosítója azonban nem fizetett, mivel úgy vélte, hogy

a jármű sérülése nem támasztja alá a résztvevők által leírt baleseti körülményeket,

továbbá a balesetben részes másik jármű vezetőjének felelősséget elismerő nyilatkozata önmagában nem elégséges a felelősség megítéléséhez.

A kárfelvétel, a szemle és a törésképek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a járművek sérülései nem keletkezhettek a kárbejelentés szerinti ütközés során,

a kár műszakilag nem azonosítható.

 Így lett per a kötelező felelősségbiztosító makacsságából - áll az interneten elérhető Bírósági Határozatok Gyűjteményének egyik jogesetében.

Baj volt az autó értékével is.

Azt a vevő egy használt kocsikat forgalmazó cég közvetítésével vette, egy másik magánszemély hozta be azt külföldről az országba.

A vámértéke 4 ezer euró volt, amely akkor mintegy egymillió forintnak felelt meg. Az adásvételi szerződésben ennél több, 1,6 millió forint szerepelt, míg a szakértő a kár bekövetkeztekori értéket 6 millió forintban határozta meg.

Miután az autót nem lehetett gazdaságosan megjavítani, az totálkárosnak minősült 2,3 millió forintos maradvány (roncs) értékkel.

Az első fokú bíróság úgy döntött, hogy a biztosító fizessen meg a vétlen károsultnak 4,3 millió forintot. Ez az összeg úgy jött ki, hogy az újabb szakértő a kocsi baleset előtti értékét 6 millió forintra, míg a roncsértéket 1,7 millió forintra tette. Tehát a roncs a tulajdonost illette, tegyen vele, amit akar.

A bíróság elfogadta azt az érvet, hogy a sérülést a másik kocsi okozta, bár a szakértői vélemények eléggé szórtak.

Az ítélet ellen a biztosító fellebbezett, de a másodfokú bíróság helyben hagyta az ítéletet. A biztosító ebbe sem nyugodott bele, felülvizsgálatot kért a Kúriától, de ott is elvesztette a pert. A végső megállapítás: a biztosító ügyfele okozta a kárt, tehát a biztosítónak fizetnie kell.

napi.hu