h i r d e t é s

Ki kell adni a kórházkiürítés adatait

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ki kell adni a kórházkiürítés adatait

2021. december 16. - 14:31

A Kúria szerint is ki kell adnia a minisztériumnak a tavaly áprilisi kórházkiürítésről szóló dokumentumot

A Zala Megyei Kórház onkológiai osztályának üres folyosója és kórterme - A kép illusztráció! - Fotó: Varga György / MTI

A Kúria úgy döntött, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) nem indokolta meg megfelelően, miért is tartaná vissza a kikért adatokat, így ki kell adniuk a 2020 áprilisi kórházkiürítést elrendelő dokumentumot – írja a Magyar Helsinki Bizottság (MHB).

Az alperes minden konkrétumot mellőző hivatkozása nem támasztotta alá azt a hivatkozást, hogy az adott esetben a kiadni kért közérdekű adatok megismerése [az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény rendelkezése alapján] korlátozható

– indokolta ítéletét a Kúria. Az ügy alperese az Emmi volt, a felperes pedig Tóth Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje.

Tavaly áprilisban a minisztérium járványügyi döntése miatt először a kórházi férőhelyek 50, majd 60 százalékát kellett felszabadítania az intézményeknek. Az MHB szerint ez azzal járt, hogy egyik napról a másikra tettek ki embereket a kórházakból, „ami súlyos megpróbáltatásokat jelentettek betegeknek és családjaiknak egyaránt”. A Bizottság úgy látja, hogy ezzel sokaknak korlátozták az élethez, emberi méltósághoz és egészségügyi ellátáshoz való alapjogát anélkül, hogy arról bármiféle figyelmeztetést kaptak volna. A koronavírus-járvány és a kórházak kiürítése miatt 2020-ban félmillióval kevesebb beteg jutott hosszabb vagy egynapos kórházi ellátáshoz, mint az azt megelőző években.

Az Emmi ugyan elismerte, hogy volt ilyen utasítás, de Kásler Miklós egy ideig még tagadta, hogy ilyen döntést írt volna alá. Az MHB tavaly májusban kikérte az erről szóló dokumentumokat, amit az Emmi megtagadott, arra hivatkozva, hogy a „kért dokumentum további jövőbeli döntés megalapozását is szolgálja”. Ezt a Bizottság nem fogadta el, mert jogi indok nem szerepelt a válaszban, ezért bíróság elé vitték az ügyet.

Az ügy végül a minisztérium fellebbezései miatt végül a Kúriánál kötött ki, ami minden ponton fenntartotta a bíróságok döntéseit.

Kizárólag azt az adatot kértük, amit a kormánynak magától is a nyilvánosság elé kellett volna tárnia a tavaly tavaszi döntés indokaként. Remek lenne, ha legalább a Kúria ítélete nyomán külön végrehajtási eljárás nélkül több mint másfél évvel a döntés után végre megtudhatnák az emberek az igazságot arról, hogy pontosan miért kellett ezreknek pánikszerűen elhagyniuk egészségügyi intézményeket

– kommentálta az ítéletet Tóth Balázs. (Telex)