Kiderült, hogy rengetegen akarnak Bécsbe utazni
Két évvel ezelőtt a nyári főszezon legforgalmasabb napjain 7 buszjárat indult Budapestről Bécsbe. A vonalat akkor már mintegy 30 éve az állami Volánbusz és az osztrák hátterű Blaguss utazási iroda közösen üzemeltette. Vagyis a buszok már évtizedek óta ingáztak oda-vissza ebben az üzleti konstrukcióban.
Aztán 2016-tól hirtelen sok minden megváltozott, miközben robbanásszerű fejlődésnek indult a piac. - írja a G7 portál
2016-ban a Volánbusz a Blaguss mellett a német Flixbusszal is szerződést kötött, és a következő nyárra közösen több mint duplájára, napi 16 járatpárra emelték a kapacitást. Sokan nem tudják, de a Flixbus egy egészen furcsa szolgáltató. Annak ellenére, hogy tőle veszik az utasok a jegyeket, és a márkaneve ott díszeleg minden buszon, a cégnek gyakorlatilag egyetlen járműve sincs*, technikai értelemben nem is foglalkozik buszokkal, sőt a német alapítói sosem voltak még közlekedési szakemberek sem.
A Flixbus leginkább egy márkának nevezhető, amely köré egy buszos utazásokat kiszolgáló informatikai fejlesztés épül.
Ahogy Arany László, a Flixbus magyar cégének vezetője magyarázta nekünk, a társaság csak szerződik az olyan cégekkel, amelyeknek buszai és a menetrend szerinti járatok indításához szükséges jogai vannak, és ehhez teszi hozzá a hálózattervezést, a foglalási rendszerét, a marketinget, az ügyfélszolgálatot és a minőségbiztosítást.
Magyarországon ez egyelőre úgy néz ki, hogy a Volánbusz és a Flixbus közötti szerződés szerint a németek leányvállalata szervezi az utakat, ők adják el a jegyeket, az ő márkájuk van a zöldre festett buszokra írva, de az utaztatással kapcsolatos minden szakmai munkát az állami tulajdonú Volánbusz végzi. Ez ma a Flixbus magyar tevékenységének döntő része.
A megegyezés szerint a hálózattervezés a Flixbus feladata, tehát alapvetően a német gyökerű cég mondja meg, hogy hány busz, milyen menetrenddel, és főleg milyen jegyárakkal közlekedjen. Arany László azt mondja, ezek a részletek a Volánbusszal közös egyeztetéseken alakulnak ki.
***
Vasúti verseny
Ha a két város közötti utasforgalom nem csak a Flixbus szoftvere miatt ugrott meg, akkor a növekedést bizonyosan látni kellene a vasúti adatokban is. Sajnos azonban a MÁV-Start nem árulja el, hogy az elmúlt években hányan utaztak a RailJet vonatokon Budapestről Bécsbe. Kérdésünkre azzal válaszoltak, hogy a nagy piaci verseny miatt ezek üzleti titoknak minősülnek. Ezzel egyébként elismerték, hogy a Flixbus érvelése szerintük is helyes: a verseny a céges monopóliumok (MÁV-Flixbus) között folyik.
Telekocsival is mennek
A Flixbus járatinál is csak becsülni tudjuk az utasszámot: napi átlagos 16 járattal, kétharmados kihasználtsággal mindkét irányba 49 fős buszokkal ez körülbelül 200 ezer utast jelent.
Ugyancsak nőtt ebben az időszakban a telekocsival utazók száma. Az Oszkár adatai alapján 2016-ról 2017-re 21,6 százalékkal bővült a Budapest-Bécs közti forgalom, és időarányosan az idei első fél évben is további 5 százalékkal bővült a piac. A telekocsit információink szerint évente már néhány tízezren választják a két főváros között.