Kihajózott a világ első elektromos teherhajója
A világ első teljesen elektromos, autonóm teherhajója, a Yara Birkenland Norvégiában debütált, ahol évente 40 000 dízelmotoros teherautóutat kívánnak helyettesíteni vele.
A világ első teljesen elektromos, autonóm teherhajója, a Yara Birkenland Norvégiában debütált, ahol évente 40 000 dízelmotoros teherautóutat kívánnak helyettesíteni vele.
A Yara vegyipari gyártó cég és a Kongsberg tengerészeti technológiai vállalat közös vállalkozásaként a Yara Birkelandet 2017-ben jelentették be, mint a világ első teljesen elektromos és autonóm konténerhajóját. A tervek szerint a hajót vegyszerek és műtrágyák szállítására használnák a Yara prosgrunni gyártó üzeméből a közeli városokba, ami jelentősen csökkentené a szén-dioxid és a nitrogén-oxidok kibocsátását azáltal, hogy nem lenne szükség dízelmotoros szállításra.
A 80 méter hosszú hajó 6,8 megawattórás akkumulátorral működik, és 3200 tonnát képes szállítani 15 csomós maximális sebesség mellett. Ezenkívül a Yara a saját műtrágyagyártáshoz használt ammóniakészletét alkalmazza, hogy egy szén-dioxid-mentes üzemanyagforrást fejlesszen ki a hajó üzemeltetéséhez. Jelentős és egyre növekvő érdeklődés mutatkozik az ammónia mint dízelalternatíva iránt a hosszú távú hajózásban, bár a gyártás és a felhasználás tekintetében számos probléma akad.
„Masszív szállítási hálózatunk és meglévő infrastruktúránk lehetőséget biztosít arra, hogy az ammónia potenciálisan a távolsági hajózás vezető üzemanyagává váljon világszerte” – mondta Magnus Krogh Ankarstrand, a Yara Clean Ammonia vezérigazgatója.
A Yara Birkeland első útja Horten városából Oslóba vezetett. A fővárosi látogatást a Yara partnereinek, valamint tisztviselőknek rendezték, hogy közelről is megvizsgálhassák a teherhajót. A Yara vezérigazgatója, Svein Tore Holsether többek közt Jonas Gahr Støre miniszterelnököt is körbevezette.
„Büszkék vagyunk, hogy bemutathatjuk a világ első teljesen elektromos és önjáró konténerhajóját – mondta Svein Tore Holsether, a Yara vezérigazgatója. – Évente 1000 tonnával csökkenti majd a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét.”
Az első úttal a háta mögött a Yara Birkeland 2022-ben kerül kereskedelmi forgalomba, és egy kétéves tesztidőszak után minősítik végül autonóm járműnek. A Kongsberg technológiai vállalat feladata lesz az érzékelőrendszerek integrálása az autonóm navigációhoz, és a teljes autonómiához vezető út során a távműködtetést is a Kongsberg biztosítja.
„Régóta vártuk ezt a napot. A Yara Birkeland ásványi műtrágyát szállít majd Porsgrunn és Brevik között, és hozzájárul a szállítás közbeni jelentős kibocsátáscsökkentéshez – mondja Holsether. – A világon rengeteg zsúfolt kereskedelmi út húzhatna hasznot a hasonló csúcstechnológiás megoldásokból.” (New Atlas) / gyartastrend.hu