h i r d e t é s

Kisvárosi (szenny)vizit – Százhatvanmilliós kérdőjel

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Kisvárosi (szenny)vizit – Százhatvanmilliós kérdőjel

2017. május 06. - 08:51

Történt még január 27-én, hogy Orosházán képviselő-testületi ülést tartottak a városi önkormányzat éves költségvetésének elfogadása ügyében.

Ennek ügyében mintegy félmilliárdos összeg átcsoportosításra tett javaslatot az MSZP képviselete. Ebben fel lett sorolva rengeteg terület, ahol bizonyíthatóan hiányok jelentkeztek:

Kríziskezelés, a rászorulók megsegítése tüzelőanyaggal, kórház, fiatalok ösztöndíj-rendszer, uszoda, csupa olyan dolog, amire bármelyik településnek szüksége lehet.

Volt azonban az egyébként a jelenlévő nyolc fideszes képviselő egységes szavazatával elvetett javaslatnak még egy tétele. Ez az a 160 millió forint, amit a szennyvíz beruházások kivitelezője a beruházás tervezett összegén felül kért be az önkormányzattól és amelyet ismét csak a fideszes túlerő a lakosság pénzéből mindenfajta fenntartás nélkül – és az ellenzék határozott tiltakozása dacára – ki is fizetett. Maga a Fidesz orosházi elnöke érvelt szakértőként ennek az összegnek a kifizetése mellett.

A kivitelező indoklása szerint a szennyvíztisztító telep zavartalan működéséhez feltétlenül szükségesek olyan tételek, mint szúnyoghálók, új parkolók, álmennyezet, ablakcsere, tetőtér kialakítása, internet, telefon és ha már az elengedhetetlen eszközök szükségről van szó, ne hagyjuk ki a klímaberendezéseket sem.

Az egyébként 6,5 milliárd forintos beruházásba ez valamiért nem fért bele. Ennyire drága lett volna egy már meglévő szennyvízelvezető rendszer korszerűsítése, rendbehozatala?

Igaz a Margit-híd felújítása is került annyiba, mint három új híd felépítése, ahogy azt a STRABAG példáján megtanulhattuk, de azért ez mégiscsak gyanús.

A lakosok pedig okkal mutathattak szembeszökő hasonlóságot az etetésre váró halakkal, mert valamiért nem igyekezett a fideszes városvezetés tájékoztatni őket arról, mire is költötte újabb 160 millió forintjukat.

Hogyan derülhetett mindez mégis ki? Még 2015-ben a munkálatok kezdete műszaki okokra hivatkozva elcsúszott. A megrendelő önkormányzat pedig hirtelen érvényesíteni kívánta kötbérigényét.

Attól a KEVIÉP-től, amelyik a 160 milliós pluszt kérte.

Akkor most hogy is van ez? Előbb kifogás nélkül kifizet 160 millió forintot az önkormányzat, majd a kötbért visszaveszi? Ez és annak körülménye, hogy erről nem tájékoztatták a lakosságot, a legjobb indulat mellett is arra enged következtetni, hogy ennek a pénznek „űrt” akartak csinálni. Magyarán észrevétlenül tüntetni el, azt a látszatot keltve, hogy ilyen összeg nem is volt. Sokkal jobb kérdés, hová tűnt ez a pénz? Erre keressük a választ soron következő anyagunkban.