h i r d e t é s

KO az oltástagadóknak Hongkongban

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

KO az oltástagadóknak Hongkongban

2022. március 15. - 06:13

Miközben mifelénk lecsengőben a koronavírus-járvány, a földkerekség két mintaországában, Hongkongban és Új-Zélandon egyszerre hasonló és ellentétes tendenciák érhetők tetten. Berobbant az omikron-variáns, mindkét helyen rohamosan emelkedik a pozitív esetek száma, ám Új-Zélandon gyakorlatilag senki sem hal meg, míg Hongkongban naponta kétszázan vesztik az életüket a vírus miatt. A drasztikus különbség oka pedig nem más, mint az átoltottság mértéke. - írja az Index

Forrás: Quartz

Ha valaki még kételkedett a vakcinák hatékonyságában, amikor a koronavírus-járvány leküzdése, féken tartása és a halálozások számának csökkentése került szóba, itt a legfrissebb példa: Hongkong és Új-Zéland összehasonlítása az omikron-variáns terjedésének tükrében.

Amiben a két ország (az egyszerűség kedvéért nevezzük a jogilag a Kínai Népköztársaság különleges közigazgatási területének számító Hongkongot is országnak) megegyezik, az az, hogy március első két hetében az omikron-variáns terjedésével párhuzamosan robbanásszerűen megnőtt a pozitív esetek száma.

Itt is, ott is. 

Csakhogy míg Új-Zélandon gyakorlatilag senki sem hal bele a fertőzésbe – a járvány kezdete óta, vagyis az elmúlt két évben írd és mondd 65-en haltak meg az ötmilliós lakosságú déltengeri szigetországban a koronavírus okozta fertőzés szövődményeiben –, addig Hongkongban – amelynek 7,5 millió lakosa van – mostanság átlagban naponta kétszázan halnak meg, ami az egyik legmagasabb szám a világon a lakosság lélekszámához viszonyítva. 

Vajon mi az oka az óriási különbségnek?

EGYETLEN FAKTOR, MÉGPEDIG AZ ÁTOLTOTTSÁG MÉRTÉKE.

Az idős hongkongiak vonakodtak beoltatni magukat: a 80 évesnél idősebb hongkongiak körében mindössze 30 százalékos az átoltottság, az egész lakosságot tekintve (mármint a 3 évesnél idősebbeknél) pedig 70 százalékos.

Ezzel szemben Új-Zélandon minden 75 évesnél idősebb lakost legalább kétszer beoltottak, és a nagy részük (57 százalékuk) a harmadik, úgynevezett „booster” oltást is megkapta. Az egész népességet tekintve pedig – a 12 évesnél idősebbeket számolva – 96 százalékos az átoltottság, alighanem a legmagasabb a világon. 

Nem is hal bele senki az omikron-variáns okozta fertőzésbe. 

Teljesen egyértelmű következtetés vonható le ezekből az adatokból – mondta az indexnek dr. Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese. – Az oltás ugyan nem akadályozza meg teljes mértékben a fertőzést, viszont a halálesetek számát gyakorlatilag nullára redukálja. Azt hiszem, a hongkongi és az új-zélandi példa párhuzamba állítása tökéletesen bizonyítja ezt az állítást. 

Index