Kórházkrízis - Az ÁNTSZ lehet a döntőbíró
Már a tisztiorvosi szolgálat is vizsgálja: jogosult-e egy magáncég eszközeinek használatára a miskolci kórház.
A rendőrség mellett az ÁNTSZ is vizsgálja, hogy jogosult-e használni egy magáncég eszközeit a miskolci kórház. A fenntartó szerint az onkológia betegek ellátása zavartalan.
Folytatódik a birkózás a Miskolci megyei kórház, és korábbi onkológiai szolgáltatója, valamint a gyógyító munkához szükséges eszközöket magáénak valló Medcenter között. A cég kezdeményezte, hogy az ÁNTSZ állapítsa meg, a kórház az ő berendezései nélkül nem tudja ellátni a betegeket. Ezzel a hatóság azt mondaná ki, hogy most a kórház jogosulatlanul végzi a sugárterápiás kezeléseket.
Múlt héten pénteken megszűnt a Borsod megyei kórház és a Medcenter Kft. közötti szerződés. A cég megtiltotta, hogy a berendezéseit használják, a kórház viszont azok használatára utasította munkatársait. A cég ügyvezetője, dr. Gubacsi László elmondta: a jelen helyzet szerinte veszélyezteti a betegek ellátását, és ezért a kórházé a felelősség. A cégvezető a Népszavának úgy vélte: a kórház most ÁNTSZ engedély és törvényes OEP finanszírozás nélkül látja el a pácienseket a Medcenter tulajdonában lévő épületben és gépeken. Hozzátette: cége nyílt uniós közbeszerzési eljárásban nyerte el a feladatot 15 évre. Az azóta eltelt 12 évben biztosították és üzemben tartották a kezeléshez szükséges berendezéseket és foglalkoztatták a személyzetet. Négy évvel ezelőtt a kórház és a fenntartó kérésére újabb sugárterápiás gépet telepített, tavaly két régi, 2007-es eszközt is szerettek volna újakra cserélni. Ám ezt a kórház akkori vezetése megakadályozta. Az új főigazgató kinevezése után pedig az ügyvezető szerint ellehetetlenült a kórházzal való együttműködés. Bár a számláikat a kórház szó nélkül befogadta, fizetni nem fizettek.
„Tizenhét levélben fordultunk az intézmény vezetéséhez, de ezekre a mai napig nem érkezett válasz” - idézte fel az ügyvezető a történteket. Novemberben az államtitkárságot kerestük, ahonnan az a tájékoztatást kaptuk: az ügy az intézmény hatáskörébe tartozik.
- Segítséget egyedül a kórházfenntartó adott, az Állami Egészségügyi Ellátási Központ (ÁEEK) által felkért igazságügyi szakértők jogosnak tartották a követelésünket. A kórház ennek ellenére sem fizetett. Ezt követően mondtunk fel tavaly év végén – állítja Gubacsi László. Az eredeti szerződés 120 napos felmondási időt biztosított az elszámolásra. A kórház ezalatt sem fizetett. A kezelésekhez használt ingatlan és a nagy értékű eszközök (lineáris gyorsítók, CT) a Medcenter Kft. tulajdonában vannak, ám azokat a Raiffeisen Bank Zrt. zálogjoga terheli. Ezért függesztettük fel pénteken a szolgáltatást, és rendőrt hívtunk, mert az ott dolgozók a kórházi menedzsment utasítására mégis beindították a gépeket – mondta lapunknak Gubacsi László.
Úgy tudjuk: a kórházi menedzsment azzal hárította el a rendőri intézkedést, hogy a gépek a kórház tulajdonai. A rendőrök azt javasolták Medcenter vezetőinek tegyenek feljelentést. Ez megtörtént.
A Népszava kereste a kórház megbízott főigazgatóját, dr. Papp Tibort. Írásban ő is megerősítette: hogy a szolgáltató kezdeményezésre megszűnt a szerződés. Elismerte az elszámolási vitát is. Mint írta: a vitatott szolgáltatói követelés összegét a kórház ügyvédi letétbe helyezte a „bírósági döntés” megszületéséig. Ám - szerinte – mindennek ellenére az onkológiai betegellátás feltételei a kórházban teljes mértékben biztosítottak.
Információink szerint az ÁNTSZ állásfoglalása az ügyben a hét közepén várható.
Szerző: Danó Anna / nepszava.hu