Kövér László megmondja a tutit: miért van bajban a magyar oktatás?
A házelnök szerint a hetvenes évektől erőltetett reformok és a kilencvenes évek túl liberális oktatásának egymásra rétegződő következményeit nyögjük most az oktatásban.
Eközben az oktatáspolitikai viták részletkérdésekről szólnak.
Hosszan szemlézte az Észak-Magyarország Kövér Lászlóval készített interjúját az MTI. Szó volt benne határon túli magyarságról, elvándorlásról (ami a volt szocialista országok közül nálunk a legkisebb a házelnök szerint), és arról, hogy a polgári családokat kell ösztönözni a derekasabb gyerekvállalásra.
Nem volt viszont benne szó az államfő utódlásáról, az újságírók és ellenzéki képviselők paralmentből való kitiltásáról (különösen a lengyel események fényében), de azért így is akadt benne egy érdekes rész: amikor Kövér László az oktatás helyzetéről szakértett.
A PISA-felmérés kifejezést gondosan kerülő interjúban Kövér azt mondta, az oktatással kapcsolatban "gondban vagyunk,
mert a hetvenes évektől kezdve erőltetett reformok és a kilencvenes évek utáni dobjuk a gyeplőt a lovak közé jegyében bevezetett liberális oktatáspolitika egymásra rétegződő következményei ütköznek most a megváltozott világ új kihívásaival.
Hát ez itt a baj.
Kövér László szerint a mostani viták az oktatásban szerinte részletkérdésekről szólnak: például a pedagógusok kötelező óraszámáról, a diákok vélt vagy valós leterheltségéről, az okostáblák előnyeiről, a természettudományos és a humán tárgyak közötti arányokról és a tankötelezettség korhatáráról.
Közben az alapvető kérdés, amire választ kell találnunk, s amiből minden más következik, az az, hogy mire való az oktatás, mit akarunk elérni az oktatáson keresztül - tette hozzá. (MTI) / hvg.hu