h i r d e t é s

Közpénzen tanul Matolcsy barátnője?

Olvasási idő
8perc
Eddig olvastam
a- a+

Közpénzen tanul Matolcsy barátnője?

2016. szeptember 29. - 08:33
0 komment

Nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet az MNB-elnök viszonya, nem tudni bevallotta-e az átvilágításokon.

Forrás: nepszava.hu

A Pécsi Tudományegyetem jegybank által támogatott doktori iskoláján tanul jelenleg a jegybankelnök szeretője - tudta meg lapunk. Havi 300 ezres ösztöndíja mellé még külön doktori disszertációs témát is kaphatott a PTE-n Vajda Zita. Matolcsy György jegybankelnök barátnője az elérhető adatok szerint a PTE Földtudományi Doktori Iskoláján szerezheti meg a PhD-fokozatát két év múlva. Témája "az ázsiai-magyar kapcsolatok vizsgálata", ez pedig köztudottan Matolcsy egyik szívügye is. Ugyanakkor kettőjük viszonya nemzetbiztonsági kockázatokat is felvet, ám egyelőre nem tudni, az MNB-elnök bevallotta-e házasságon kívüli kapcsolatát az őt átvilágító szolgálatoknak.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Földtudományi Doktori Iskoláján doktorál várhatóan 2018-ban Vajda Zita, Matolcsy György jegybankelnök szeretője. Az intézményt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványai azért támogatják, mert akkreditáció híján egyelőrenem tudtak önálló doktori képzést indítani az általuk pénzelt Kecskeméti Főiskolán, amelynek neve a nyártól Pallas Athéné Egyetem. Ráadásul a pécsi doktori iskola diákjai - a HVG tavaszi információi szerint - havi 300 ezer forintos ösztöndíjat is kapnak a jegybanktól.

A pécsi egyetem adatbázisából az is kiderült, Vajda témája "az ázsiai-magyar kapcsolatok vizsgálata". Az is látható, Vajdának semmilyen korábbi kapcsolódó tudományos tevékenysége nincs, vagy legalábbis nem tüntették fel a PTE honlapján. Korábban a 168 Óra is csak egyetlen tanulmányt talált: a negyvenezer karakteres, Nyomornegyed portrék című Pageo Kutatóintézet-tanulmány az afrikanista Czirják Ráhel, valamint Vajda Zita közös munkája. Az utolsó fejezetet írta Matolcsy barátnője, amely Mumbai (Bombay) legnagyobb nyomornegyedét, a Dharavit mutatja be. A szöveg alapvetően korrekt, tényekre alapozott, és nyilvánvaló belőle, hogy Vajda járt a helyszínen, de "egy tudományos folyóirat nem közölné le" - mondta a lapnak egy szakértő.

Vajda doktori témaválasztása egyébként azért is érdekes, mert az Matolcsynak is szívügye; Magyarország a Selyemúton című előadásában Kecskeméten, az 54. közgazdász-vándorgyűlésen néhány napja az MNB-elnök úgy fogalmazott,"Magyarországnak a Selyemút felé kell nyitnia, ez ad esélyt arra, hogy a magyar gazdaság teljesítmény kétszeresére bővüljön". Pécsett ugyanakkor nem sokakat foglalkoztat ez a téma, legalábbis erre utal, hogy az adatbázis szerint a doktori témára csupán egyetlen hallgató vehető fel, aki nem más mint Matolcsy barátnője. Megkérdeztük a jegybanktól, hogy Vajda valóban ott tanul-e, s részesül-e az említett ösztöndíjban, kérdéseinkre még nem válaszoltak. Ugyanakkor vélhetően a korábban jógaoktatóként dolgozó nő nem szorul rá a "rongyos" 300 ezres ösztöndíjra, hiszen a Népszabadság jegybanktól kapott adatai szerint Vajda nemzetközi szakmai titkárként dolgozott május elejéig a jegybankban, s havi bruttó munkabére 1,73 millió forint volt. A június végi állapotot mutató adatok szerint a cégjegyzésre jogosult, vezetői pozícióban, esetleg tanácsadóként dolgozó 116 személy közül csak 33-an voltak, akik többet kerestek.


Forrás: nepszava.hu

Más érdekesség is felmerült a jegybankelnök és Vajda kapcsolata körül, hiszen egy elhallgatott szerető komoly nemzetbiztonsági kockázatot is jelent, zsarolási alapot nyújthat különféle üzleti köröknek, vagy magának a szeretőnek. Az Index hívta fel a figyelmet: államérdek, hogy a nemzetbiztonsági szervek előtt egy átlagpolgárhoz képest jóval transzparensebb legyen például a jegybankelnök magánélete is.Rendszeres átvilágítása során Matolcsynak egy úgynevezett nemzetbiztonsági kérdőívet is ki kell töltenie, amely többek között arról is részletes beszámolót kér, hogy az adott állami vezetőnek "van-e házasságon vagy élettársi közösségen kívüli partnerkapcsolata (homoszexuális is)". Ezen felül a partner adatait és édesanyja nevét is meg kell adni. Ráadásul kérdőívet az átvilágított vezetővel egy háztartásban élő hivatalos partnerének (házastárs, bejegyzett élettárs, élettárs) is alá kell írnia és nyilatkozatot kell tennie az adott esetben őt is érintő titkos adatgyűjtés engedélyezéséről.

Azt nem tudni, mióta tart Matolcsy és Vajda kapcsolata, csupán annyi ismert, hogy a nő 2013-ban rögvest követte Matolcsyt a gazdasági minisztériumból az MNB-be, és a jegybank nemzetközi szakmai titkára lett. Vajda Zita testvére, Vajda Kitti 2013 októberében kezdett el az MNB-nek dolgozni, édesanyjuk pedig az egyik MNB-alapítvány 2014. évi beszámolóját készítette el könyvelőként. A kapcsolatról egyetlen cikk jelent meg a Habony Árpád érdekkörébe tartozó Ripost.hu-n egy nappal a Népszabadság leleplező cikke előtt. A portál Matolcsy válásával kapcsolatban azt írta, a jegybankelnök "néhány hónapja" új kapcsolatot is talált, vélhetően egy kolléganő személyében. Tehát a viszony állításuk szerint 2016-ban kezdődött, évekkel azt követően, hogy a Vajda-család az MNB-nél és az alapítványok körül kezdett dolgozni (nem mondjuk, hogy mindez nem hihető, mindenesetre igen érdekes állítás - a szerk).Mindebből akár arra is következtethetünk, hogy az MNB-elnök a korábbi átvilágításain nem tüntette fel Vajdát házasságon kívüli partnerként, holott ekkor még együtt élt feleségével. Ezzel kapcsolatban megkérdeztük az MNB-t, hogy mikor volt Matolcsy utolsó ellenőrzése, s ekkor feltüntette-e Vajdát a kérdőíven. Kérdésünkre lapzártánkig hiába vártunk választ.

Ugyanakkor a jegybankelnök esetében az átvilágítás kérdése érdekes aspektust kap, hiszen az ellenőrzést a Belügyminisztérium (BM) felügyelete alá tartozó Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) végzi. Ennek előző igazgatójáról, Göbölös Lászlóról augusztusban derült ki, hogy az MNB Biztonsági Zrt.-hez szerződött Görög Sándorral, az AH volt műveleti főigazgató-helyettesével, és Dobra Tiborral, az AH egykori jogi igazgatójával együtt. A BM szerint legutoljára 2015-ben világították át Matolcsyt,ekkor még az Index szerint a három későbbi MNB-alkalmazott is az AH-nál dolgozott, Göbölös 2011-től tavaly tavaszig vezette a szervezetet. Tehát előfordulhat, hogy a jegybankelnököt 2013-as kinevezése óta olyanok is átvilágították, vagy irányították a folyamatot, akik később az alkalmazottai lettek a biztonsági cégben.

Oktat az MNB

Nem csak a diákokat támogatják a Pallas Athéné alapítványok bőkezűen Pécsett, több mint 31 millió forintot kapott a Geo Research Nonprofit Kft. is, amelynek tulajdonosai között a pécsi egyetem politikai földrajzi, fejlődési és regionális tanulmányok tanszékének oktatói találhatók, élükön Pap Norbert tanszékvezetővel. A jegybank ugyanakkor nem csak a pécsi egyetemet támogatta. A a HVG információi szerint a Kecskeméti Főiskolát (KF) vezető Ailer Piroska például tagja a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány (PADMA) kuratóriumának, mely alapítvány több mint 101 millióval támogatta a főiskolát 2015 márciusában.

A "Gazdálkodás és Menedzsment" alapszakhoz, valamint a Gazdasági szakmérnöki szakirányú továbbképzéshez valamivel több, mint 61, "egyéb költségekre" pedig több mint 40 milliót adtak. Idén márciusban 173 milliós szerződést kötöttek egy magánszeméllyel (akit így nem kell megnevezni) az alapítványt bevonva, a következő tárgykörben: "a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány támogatást nyújt a szakmai közreműködésével és pénzügyi támogatásával a KF Gazdaságtudományi kar fejlesztése és az egyetemmé válás folyamatának elősegítése és a képzése fejlesztésének eszköz igényéhez". A főiskolát nyáron Pallas Athéné Egyetemmé nevezték át, s a Szolnoki Főiskola is beleolvadt.

Az MNB egyik, a Matolcsy-érában vásárolt kastélyáról elnevezett „Tiszaroffi akcióterv” célja a környéken élő, az ország bármely felsőoktatási intézményében tanuló hallgatók támogatása, negyvenöten kaptak is már ösztöndíjat. Emellett külön alapítvány jutott a határon túli magyar intézmények támogatására. A legtöbb pénz a felsőoktatásra ment el. A legnagyobb egyszeri támogatást ugyanakkor nem az erdélyiek kapták, hanem a komáromi Selye János Egyetem, amely 684 ezer euróhoz, több mint 200 millió forinthoz jutott doktori iskolákra és "a végzős teológushallgatók közgazdasági és pénzügyi képzésének elősegítésére". A kolozsvári központú Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemhez kisebb összegek mellett 120 milliós egyszeri támogatás futott be, a nagyváradi Partiumi Keresztyén Egyetemnek 40 millió forint jutott. De Erdélyben nemcsak az egyetemek számíthattak nagyobb összegre, a Kató Béla püspök vezette Erdélyi Református Egyházkerület például 50 milliót kapott, oktatásfejlesztési programok támogatása címszó alatt.

Emellett Matolcsy februárban katedrára is állt a Corvinuson, a Közgazdaság-tudományi Kar MNB-tanszék által gondozott, gazdasági kormányzás című óráján. Az MNB sokat fizet azért, hogy tanszéke lehessen a Corvinuson, tavaly és az idén is 100 millió forintot utalt át az egyetemnek. A tanszék mellett a Társadalomtudományi Kart is támogatja a bank, például a Környezettudományi Intézetből átalakított Gazdaságföldrajzi, Geoökonómiai és Fenntartható Fejlődés Intézetet, illetve a regionális és környezet-gazdaságtan mesterszak újraindítását. A jegybank emellett ösztöndíjprogramokat is indított a Corvinuson.

 "Megalapozottan, szakismerete birtokában”

A közpénz azt követően is áramlik Vajda Zitához, hogy májusban eljött az MNB-től. A Népszabadság szerint ugyanis összesen négy jegybank-közeli helyről jár neki pénz: Vajda a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványnál (Pageo) igazgatóhelyettes, a Pallas Athéné Domus Innovationis (PADI) nevű jegybanki alapítványban kuratóriumi tag, a PADI által létrehozott Vízház Zrt.-ben igazgatósági tag, továbbá tudományos kutatóként is dolgozik a Pageo Kutatóintézetben. A Pageo igazgatóhelyettesi posztjáért havi bruttó 600 ezer forint jár, ugyanennyit kap a Pageo-ban kutatóként, a PADI nem árulta el, hogy a kuratóriumi tagságért pontosan mennyit kap, de az alapító okirat főszabályként havi 555 ezer forintos juttatásra utal. Ezen felül adható béren kívüli juttatás és költségtérítés is. A Vízház Zrt.-beli fizetését egyáltalán nem árulták el.

Arra a kérdésre, hogy mi alapján választották ki Vajdát, az alapítványok közölték: "felkészültsége, szakmai hozzáértése alapján nevezték ki a nevezett posztokra, többéves szakmai tapasztalattal rendelkezik, korábban a Nemzetgazdasági Minisztériumban, a Nemzeti Bankban és a Morgan Stanley-nél dolgozott. Két diplomát szerzett – a Külkereskedelmi Főiskolán és a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott –, angolul felsőfokon, spanyolul középfokon beszélő nemzetközi szakember. Az általa jelenleg betöltött pozíciókban a korábban megszerzett nemzetközi relevanciá­jú szakmai tudását jól tudja kamatoztatni".

Maga Vajda Zita a Figyelőnek azt mondta, előmenetelének semmi köze ahhoz, hogy Matolcsyval „összetartoznak” és vállaltan is egy párt alkotnak, szerinte „megalapozottan, szakismerete birtokában” nyerte el pozícióit. "Független munkavállaló voltam mindig is, aki a szakmai tudásával jutott előre" - közölte Vajda Zita, aki egyik diplomáját a BGF minőségügyi menedzsment szak reklám szakirányán szerezte, majd a Szegedi Tudományegyetem gazdálkodási szakának kiegészítő képzését végezte el levelező tagozaton. Dolgozott a Morgan Stanley-nél is pénzügyi elemzőként, ahová egy „kőkemény állásinterjút” követően került, ezután döntött úgy, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) szeretne dolgozni.

Az NGM-be azért került, mert be akart szállni a 2010-es kormányprogram megvalósításába, majd 2013-ban követte Matolcsy Györgyöt a jegybankba. "A globális gondolkodás, a nemzetközi kapcsolatok mindig is érdekeltek, ezért vállaltam el, hogy a nemzetközi utazások szervezésével foglalkozzam" - mondta a Figyelőnek, azt is kifejtve: "meggyőződésem, jelentős részben annak köszönhető, hogy Magyarország elkerülte a görög utat, mert nemzetközi kutatásokat végeztünk ezen a szakterületen."

nepszava.hu