h i r d e t é s

Letarolja Magyarországot az omikron?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Letarolja Magyarországot az omikron?

2021. december 14. - 08:03

Már heteken belül megfordíthatja a járványhelyzetet 

A kép illusztráció! - Forrás: The Straits Times

Magyarországon is megjelent a koronavírus omikron variánsa. A kérdés már csak az, hogy mikor okoz súlyos problémát hazánkban ez a variáns. Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője a dán példa alapján vezeti le a hazai várható helyzetet.

Az omikron jelenlétének mértékére Magyarországon most már tehetünk egy becslést, miután azonosították hazánkban az új variánst - vezeti fel friss elemzését Vattay Gábor.

Magyarország nem szekvenálja (deríti fel) azt, hogy melyik törzs domináns, illetve miként veszi át egyik variáns helyét egy másik. Éppen ezért nemzetközi adatokhoz kell fordulnunk, hogy megnézzük, milyen gyorsan terjed az omikron. Az egyik európai országban, ahol már terjed a variáns, szorosan követik, hogy melyik mutáció milyen arányban van jelen. Ez pedig Dánia. Most derült ki, hogy Dániában december 10-én az összes koronavírus eset 13%-a már az omikron variánstól származik.

"A számítások szerint kedden már az esetek 50%-át fogja adni: karácsonyra pedig lényegében már minden dán eset omikronos lesz" - írja Vattay a dán példa alapján.

A dán esetek számában ezzel párhuzamosan látszik egy nagyon meredek kiugrás, ami már ennek köszönhető:

HASONLÓ ADATATOKAT LÁTHATUNK AZ EGYESÜLT KIRÁLYBÓL IS. EBBŐL ARRA KÖVETKEZTETHETÜNK, HOGY 5-10%-OS ELTERJEDTSÉG MELLETT MÁR ÉLES KIUGRÁS VEHETŐ ÉSZRE A NAPI ESETSZÁMBAN.

Magyarországon még nem látjuk ezt a kiugrást, ezért Vattay 5% alá becsülte az előfordulást. Azonban, immár két esetet mutattak ki itthon, olyanokat, akik nem jártak előtte külföldön, egy hazánkból utazót pedig Izraelben találtak. Ebből viszont arra következtethetünk, hogy most már a pozitív esetek (ami az összes napi teszt kb. 20%-a) közül már legalább 0,1% lehet omikronos. Ez napi 5-6 magyarországi esetet jelent.

Mivel az omikron 3 naponta duplázódik, ez az érték nagyon gyorsan felszökik, és valamikor három héten belül már látszódnia kell a napi esetszám görbéken is.

Amíg széleskörű mintavételezéssel nem állapítják meg a pontos arányt, addig a járványgörbe esésének lassulásából tudjuk majd kikövetkeztetni a helyzetet a következő hetekben - mutat rá Vattay Gábor.

Ami a megbetegedéseket illeti, tegnap reggelre kijöttek a dél-afrikai adatok. 6200-an vannak kórházban (aminek a magyar megfelelője 1000), és az adatokban semmi sem utal arra, hogy az omikron kevésbé súlyos lefolyású volna, mint a delta - zárja gyorsemelzését Vattay Gábor. (Portfolio)