h i r d e t é s

Lex Magyarország

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Lex Magyarország

2018. december 13. - 17:39

Megszavazták az uniós kifizetések jogállamisági feltételekhez kötését

Brüsszel, 2018. december 13. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (k) az Európai Néppárt (EPP) csúcstalálkozójára érkezik Brüsszelben 2018. december 13-án. A kormányfő mellett Várhelyi Olivér nagykövet, a brüsszeli Állandó Képviselet vezetője (b) és Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár. Mögöttük Rahói Zsuzsanna miniszterelnöki főtanácsadó. - MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

A Fidesz szerint Brüsszel ezzel nyílt politikai nyomásgyakorlás rendszerét akarja létrehozni.

Megszavazták az Európai Parlament illetékes bizottságai csütörtökön annak a tervezett mechanizmusnak a létrehozását, amelynek keretében bizonyos, például jogállamisági feltételekhez kötnék az unió tagállamainak megítélt közösségi források kifizetését a 2021-2027 közötti költségvetési ciklusban – adta hírül az MTI.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy felfüggeszthetnék, csökkenthetnék a jogállamisági elveket súlyosan megsértő, vagy például az uniós pénzeket érintő csalások és korrupció, valamint az adócsalások ellen nem elég hatékonyan fellépő országoknak szánt EU-s forrásokat, a hiányosságok jellegével és súlyosságával arányos módon.

"Az európai projekt a jogállamisági és az uniós értékek tiszteletének alapelvére épült. Egyetlen kormány sem sértheti meg ezeket következmények nélkül" - közölte Eider Gardiazabal Rubial szociáldemokrata jelentéstevő.

Néppárti kollégája, Petri Sarvamaa leszögezte, hogy "kizárólag a jogállamisági elvek mentén eljáró kormányzatok és bírói rendszerek részéről várható el megfelelő pénzgazdálkodás". "Ha egy tagállam igazságszolgáltatása és kormányzata nem megbízható, akkor miért kellene uniós forrásokat rábíznunk?" - tette fel a kérdést.

Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő szerint "Brüsszel a jogállamiság védelmének jelszavával a nyílt politikai nyomásgyakorlás rendszerét akarja létrehozni" ezzel a "bürokratikus, működésképtelen, minden normativitást nélkülöző gumijogszabállyal, mely a kötelezettségszegési és a hetes cikk szerinti eljárások meglévő rendszerével párhuzamos, de a jogállamisági elvekkel összeegyeztethetetlen".