Magyar teszten vizsgálták a villanyautók hatótávját
Az elektromos autózás elterjedését a hatótáv miatti aggodalom is akadályozza, nem is teljesen alaptalanul.
A Leaseplan flottakezelő úgy döntött, hogy az év során többször, különböző időjárási viszonyok között teszteli a legnépszerűbb elektromos járműveket, hogy valós képet adhasson a tényleges fogyasztásukról.
Az első próbaúton EGY AGGLOMERÁCIÓBÓL INGÁZÓ AUTÓS ÁTLAGOS MUNKANAPON MEGTETT FOGYASZTÁSÁT MODELLEZTÉK, extrém időjárási viszonyoktól mentesen, az átmeneti évszakoknak megfelelő 10-13 Celsius-fokban. Az út egy 81 kilométeres autópálya-szakaszt, valamint egy 31 kilométer hosszú városi szakaszt tartalmazott, így összesen 112 kilométert futottak a kísérletben szereplő autók.
Hogy minden autó azonos feltételekkel induljon, előző nap 100 százalékra feltöltötték az akkumulátorokat, melyeknek másnapra elegendő idejük volt visszahűlni, és a szabadtéri parkolás miatt az éjszakai időjárási körülmények hatása is érvényesülhetett. Emellett MINDEGYIK JÁRMŰ TÉLI GUMIKKAL FELSZERELVE, AUTOMATA ÜZEMMÓDRA ÉS MINDVÉGIG 22 CELSIUS-FOKRA ÁLLÍTOTT FŰTÉSSEL KÖZLEKEDETT A TESZTEN.
Általánosságban elmondható, hogy MINDEGYIK TESZTBEN SZEREPLŐ MODELLNÉL MUTATKOZOTT ELTÉRÉS A HIVATALOS ÉS A VALÓS FOGYASZTÁSI ADAT KÖZÖTT, MELYNEK ÁTLAGOS MÉRTÉKE 21 SZÁZALÉK KÖRÜL MOZGOTT, vagyis körülbelül ennyivel rövidebb távot tudtak az autók megtenni teljesen feltöltött akkumulátorral a gyári adatokhoz képest.
A prémium kategóriában jellemzően alacsonyabb a két adat közti különbség, a legkisebb a Mercedes-Benz EQB modellje esetében volt, mely az egyébként egyik legmagasabb hivatalos fogyasztási becsléstől csupán 4,4 százalékkal tért el a teszt végére. Két modell, a Tesla Model 3 Long Range és a Volkswagen e-UP több mint 4 százalékkal kedvezőbb fogyasztást mutatott a teszt során, mint a hivatalos adatok. (Origo)