h i r d e t é s

Magyarország ráfizetett a Gazprommal kötött gázszerződésre?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam 0%
a- a+

Magyarország ráfizetett a Gazprommal kötött gázszerződésre?

2023. március 07. - 09:06

265 milliárd forintot spórolhatott volna az állam a tavalyi évben, ha Oroszország helyett máshonnan szerzi be a földgázt - állítja a Népszava. 

Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója és Szijjártó Péter Budapesten - Forrás: Burger Zsolt/MTI/KKM

A lap számításai szerint 2022-ben 2400 milliárd forintot fizetett Magyarország a Gazpromnak, ami négy és félszer több, mint egy évvel azelőtt. A DK szerint a csökkenő világpiaci árnak meg kéne jelennie a háztartások rezsijében is végre, másik szakértő ugyanakkor úgy véli, bár a piaci ár jelenleg valóban alacsonyabb, nincs rá garancia, hogy ez így is marad.

Ráfizetett Magyarország a Gazprommal kötött gázszerződésre

- állítja a Népszava szombati cikkében. A lap számításai szerint 265 milliárd forintot spórolhatott volna az állam, ha nem Oroszországtól, hanem a nemzetközi piacról szerezte volna be a földgázt, hozzátéve, hogy 2022-ben vélhetően kétezernégyszáz milliárd forintot fizetett a Gazpromnak a kormány. 

A nemzetközi gázszerződések részletei jellemzően nem nyilvánosak, a Népszava a számításait a KSH friss külkereskedelmi nyilvántartására alapozta. Az ATV Híradója a témával kapcsolatban megkereste a kormányt is, hogy helyesek-e a lap állításai, azonban a Külgazdasági és Külügyminisztérium nem válaszolt a konkrét kérdésre, helyette a következőt írták:

a hosszú távú szerződés a magyar energiaellátás záloga és ezzel garantálható, hogy megfelelő mennyiségben érkezik az otthonok fűtéséhez és az ország működtetéséhez szükséges földgáz.

A Demokratikus Koalíció (DK) úgy véli, a költségvetési számok is azt bizonyítják, hogy az állam nem kötött jó üzletet. Varju László országgyűlési képviselő kiemelte, a lehető legrosszabb pillanatban vásárolt a magyar állam gázt és a legdrágábban töltötte fel a gáztározókat. Hozzátette, mivel a hosszú lejáratú szerződéseknek is követniük kell a világpiac mozgásait, ezért a holland gáztőzsdén jelenleg decemberhez képest harmadára esett földgázárnak meg kéne jelennie a háztartások rezsijében is.

Folyamatosan azt kell követelnünk a kormánytól, hogy a nemzetközi világpiaci csökkenő átrendjének megfelelően ezt Magyarországon is érvényesíteni kell, a csökkenő gázárban meglevő lehetőséget azt át kell engedni a családoknak és ne az Orbán-kormány nyerészkedjen ezen

- hangsúlyozta Varju László az ATV Híradójának.

Magyarország egyébként a 2021-ben kötött hosszútávú gázszerződés alapján 4,5 milliárd köbmétert kap a fűtőanyagból évente Oroszországtól. Balogh József szakértő úgy fogalmazott, hogy a Gazprommal megkötött szerződés lényege az ellátásbiztonság szavatolása volt 2021 szeptemberében. Majd úgy folytatta, "nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni a pillanatnyilag kedvező nemzetközi helyzetből".

Azt mondani, hogy jobban jártunk volna, ha kimentünk volna a piacra, ez ebben az esetben feltehetőleg igaz, de mit csinálunk akkor, ha a piaci ár megint elszabadul 340 euróra

- tette hozzá Balogh József. 

A gáz fogyasztói árának felülvizsgálása április 30-án lesz. A legtöbb szakember arra számít, hogy az átlagfogyasztás feletti gáz ára, ami a jelenleg piaci ár sokszorosát teszi ki, csökkenni fog, de hogy mekkora mértékben, azt a kormány dönti el. (atv.hu)