h i r d e t é s

Már hivatalosan is betegség a mániákus szelfizés

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Már hivatalosan is betegség a mániákus szelfizés

2015. július 11. - 17:28
0 komment

Az Amerikai Pszichológia Társaság nem régiben hivatalosan is betegséggé nyilvánította a szelfizési mánia szélsőséges megnyilvánulását.

Az alaposan körülhatárolható kórkép neve beszédesen egész egyszerűen szelfitisz.

Talán nem meglepő, hogy a legtöbben a 14 és 24 év közötti fiatalok szenvednek a kóros önfényképezési mániától, ahogyan az is könnyedén kitalálható, hogy a legfiatalabbak számára a legveszélyesebb a szelfitisz.

A probléma gyökere nem is feltétlenül a kényszeres megosztási vágy, sokkal inkább a visszaigazolásra való várakozás meghatározó ereje. Akinek nem lájkolják elegen a fotóit, rövid időn belül népszerűtlennek fogja érezni magát, míg fordított esetben, aki sok kedvelést és megosztást kap, könnyedén azt gondolhatja magáról, hogy a valódi életben, "ofline" is ugyanolyan népszerű, mint az interneten. Mindkét esetben súlyos mértékben torzulhat az önkép, ami a leginkább a 14-18 évesekre, s természetesen a fiatalabbakra vonatkozik, bár ne felejtsük el, hogy hivatalosan nem regisztrálhatnának a 14 év alatti kiskorúak a közösségi oldalak egyikén sem...

A szelfitisz legsúlyosabb változatába szenvedők napi szinten több alkalommal is fotózzák magukat, s a fényképeket kivétel nélkül feltöltik valamelyik közösségi oldalra, ahol természetesen reakciókat várnak ismerőseiktől a legújabb felvételek közzétételére.

A piac természetesen kiszolgálja a betegséget, ahogyan az minden esetben lenni szokott, így ma már éppen csak a sarki zöldségesnél nem lehet vásárolni szelfi botot, mely még inkább megkönnyíti és még erőteljesebben szabályozza az önfotózást.

Még ha enyhébben is közelítjük meg a kérdéskört, akkor is világos: aki állandó önfotózással tölti az életét, alig figyel a körülötte zajló eseményekre, hiszen mindenben egy újabb szelfi lehetőségét látja. Ez pedig rombolóan hat a valódi társas kapcsolatokra, a tanulásra és a problémaelemző gondolkodásra is.

És mi a végeredmény? Egy tökéletesen befolyásolható szuper-fogyasztó, aki bármit megtesz azért, hogy trendi legyen, jelentsen a "trendiség" bármit is.

 

(Fotó: index.hu)

Posted by SEJT on 2015. július 11.