h i r d e t é s

Matolcsy György és a "Nagy Támadás"

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Matolcsy György és a "Nagy Támadás"

2017. február 26. - 08:22

A jegybankelnök a 2010 óta eltelt időszakot a Magyarország elleni támadás bűvöletében töltötte. Összeesküvés-elméletét a napokban élesztette fel, a hvg.hu pedig összegezte, kiben látott ellenséget eddig.

Forrás: origo.hu

Egy szövetséges állam konspirációjaként mutatott be a napokban Matolcsy György egy 2015 tavaszi álhírt, amely az Erste bedőléséről szólt, és amely néhány órás pánikot idézett elő a banknál. A Magyar Nemzeti Bank elnöke nem nevezte meg ugyan az országot, ám leírása alapján nem volt nehéz következtetni az Egyesült Államokra.

Tény, hogy Matolcsy György nem kezdő az összeesküvés-elméletek terjesztésében. A Times kelet-közép-európai témákkal foglalkozó szerkesztőségi blogja már 2013 márciusában ezzel a címmel vezette fel azt a hírt, hogy az Orbán-kormány nemzetgazdasági minisztere kerülhet a Magyar Nemzeti Bank élére: „Magyarország pénzügyminisztere, összeesküvéselmélet-hívő és jegybankár?”

A rangos - Matolcsyt következetesen és keményen bíráló - pénzügyi lap szerzője a politikus Heti Válaszban közölt publicisztikáit idézte fel. Ahhoz, hogy ezekre még Londonban is felfigyeljenek, elég volt azt fejtegetnie, miszerint a Nemzetközi Valutaalap és az EU megpróbálta megrengetni és csődbe kergetni Magyarországot. Ennek eszköze Matolcsy szerint a 2011 őszén kezdődő „Nagy Támadás” volt. 

Nem sokkal később, 2012 júniusában Matolcsy a CNN riporterének nyilatkozva már „tündérmeseként” jellemezte a magyar gazdaság helyzetét, hozzátéve, hogy a magyar példa egy éven belül sikeres lesz.

Matolcsy volt kabinetfőnökének a memoárja is hosszan értekezik erről az időszakról. Wiedermann Helga a Sakk és póker című könyvében azt írja: amikor a nemzetgazdasági miniszter szembefordult az IMF-fel, hat nemzetközi bank egy New York-i találkozót hívott össze. Ekkor arról döntöttek, hogy pénzügyi támadást indítanak Magyarország ellen. A szerző állítása szerint azt akarták elérni, hogy Orbán Viktort egy másik fideszes politikus váltsa a kormány élén.

A könyvben persze ennél pikánsabb részletek is vannak. A kabinetfőnök például leírja, hogy Matolcsy fejében akkor állt össze a támadás terve, amikor elolvasta Frei Tamás egyik könyvét. 

A legfélelmetesebb részlet nem is ez volt a Sakk és pókerben, hanem az, amelyikben a volt kabinetfőnök arról mesél: Matolcsy a Goldman Sachs embereivel ebédelt és ott elmondta nekik, hogy a magyar kormány az IMF-hez kíván fordulni segítségért. „A beszélgetőpartnerek kezében megállt a vajazókés. Egyikük a mosdót keresve azonnal felállt. Nem tudni, hány telefont eresztett meg, de amikor visszajött, igen gyorsra fogták az ebédet” – folytatódik az írás, amely azzal zárul, hogy ezek után Matolcsy biztos volt abban, hogy a nagy nemzetközi befektető csoportok támadást indítottak Magyarország ellen.

A Nagy Támadás elmélete természetesen a recesszió elmúltával sem lett az enyészeté. 2014 végén, már a jegybank elnökeként beszélt arról Matolcsy, hogy 2015-ben az euróövezet egyes tagjai ismét bajban lesznek, ezt kihasználva „bizonyos pénzpiaci csoportok egyes országok vagy akár az unió egésze ellen pénzügyi támadást indíthatnak”.

Tavaly májusban egy győri rendezvényen pedig így beszélt: azért érik politikai támadások az MNB-t és alapítványait, mert olyasmit tud Magyarország, olyan modellt mutatott Európának és a világnak, ami példaértékű. A siker hírnöke és tükörben megjelenő képe az, hogy bennünket ilyen mértékben megtámadnak.

Természetesen nem csak a külföldi erőkben lát összeesküvőket a jegybankelnök. A személye elleni támadásokat is rendre azzal veri vissza, hogy ellenfelei összeesküvés-elméleteket gyártanak vagy blöffölnek. Ennek minősítette például azt, hogy száműzte a teakonyhákat és a nyolcas számot a jegybankból, hogy az MNB által felügyelt UniCredit vezérigazgatójának (mellesleg a Bankszövetség elnökének), Patai Mihálynak a luxuslakását bérli, vagy hogy barátnőjének, Vajda Zitának több százezer forintos állást kínált a jegybankban.

nepszava.hu