h i r d e t é s

Megtakarítási tájékoztatót indított weboldalán az MNB

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Megtakarítási tájékoztatót indított weboldalán az MNB

2015. április 21. - 18:06
0 komment

Buda-Cash: százmilliárd hiányzik

Elérheti a hétszáz főt a Kun-Mediátor utazásszervező által megkárosított ügyfelek száma, azonban a Magyar Nemzeti Bank információi szerint a kár a korábban hangoztatott húszmilliárd forint helyett néhány milliárd lehet. A cég vezetőjének hozzátartozói közleményükben tagadták, hogy tudtak a csalássorozatról. Matolcsy György jegybankelnök pedig elárulta: 96 milliárd forint hiányzik a Buda-Cashnél. - írja a magyarhirlap.hu

Összesen 96 milliárd forint hiányzik a Buda-Cash Brókerháznál a február 24.-i leltár szerint – derül ki Matolcsy György jegybankelnök Harangozó Tamás szocialista képviselő kérdésére adott írásbeli válaszából. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendelkezésére álló adatai szerint piaci értéken körülbelül 88 milliárd forintnyi értékpapír és nyolcmilliárd forintnyi pénz hiánya mutatható ki. A mintegy 96 milliárd forintos hiányból 62 milliárd forint a DRB bankcsoportot érinti. A bankcsoport tagjaival tételesen egyeztették a vizsgálat során a velük, mint ügyfelekkel szemben fennálló követelésállományt.

A nyilvántartási rendszerben szereplő adatok hitelessége nem garantált, jelenleg is zajlik nemzetközi könyvvizsgálók bevonásával a tényleges ügyfélvagyon felmérése. A Buda-Cashnek több mint 13 ezer ügyfele volt és több mint 1100 különböző, többféle devizában fedezet nélküli értékpapír szerepel a brókercég nyilvántartásában. A külső számlavezető, letétkezelő helyek száma meghaladja a huszat, köztük amerikai, osztrák, dán, angol és belga intézmények is találhatók.

A pénzügyi botrányban szintén érintett Kun-Mediátor utazásszervező cégnél elérheti a hétszáz főt a megkárosított ügyfelek száma, azonban a sajtóban korábban megjelent húszmilliárd forintos kárnál jóval alacsonyabb, néhány milliárdos lehet a jogosulatlan betétgyűjtésből származó hiány – mondta tegnap Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti alelnöke. A Jegybank tegnap tette közzé honlapján (www.mnb.hu) azoknak a vállalkozásoknak a listáját, amelyek jogosultak befektetési szolgáltatási tevékenységet végezni. Az alelnök jelezte, ha olyan vállalkozásba fektette be a pénzét valaki, amely nem szerepel a megtakarítási tájékoztatóban a befektetési tevékenységre jogosult intézmények között, annak azt tanácsolja, hogy érdemes haladéktalanul írásban vagy személyesen felkeresnie az MNB-t. Azért is fontos, hogy az ügyfél ellenőrizzen, mert jogosulatlan pénzügyi tevékenység esetén nincs mód kártalanítani az ügyfeleket.

Balla György, a Fidesz országgyűlési képviselője tegnap rámutatott: a Kun-Mediátor budapesti székhelye az Épkar Zrt. tulajdonában lévő ingatlanba van bejegyezve, amelynek vezetője, Szeivolt István a DK-s Vadai Ágnessel „ápol jó kapcsolatot”. Szeivolt Karcagon is működtet egy éttermet, amely a fideszes politikus szerint a „baloldali politikusok kedvenc találkozási helye volt”. A Fidesz ezek után azt szeretné tudni a DK-s Vadai Ágnestől, tartja-e még korábbi baráti kapcsolatát Szeivolt Istvánnal, beszéltek-e egymással a Kun-Mediátor-ügy kirobbanása után, és ha igen, mit hallott Szeivolttól. A kormánypárti politikus szerint biztos, hogy az eltűnt pénz nincs Karcagon.

Elhatárolódnak a Kun-Mediátor vezetőjének, Dobrai Sándornénak a tevékenységétől hozzátartozói. A rokonság távirati irodához eljuttatott közös közleménye szerint egyedül a „Bróker Marcsi” néven elhíresült tulajdonos végzett szabálytalan pénzügyi és befektetési ügyleteket, amelyről a hozzátartozóknak semmilyen tudomásuk sem volt. Azt sem tudják, hogy jelenleg hol tartózkodik Dobrai Sándorné, emellett valószínűtlennek tartják, hogy előre eltervezte volna a többmilliárdos pénzügyi csalást.

Ismét felszámolás indult a BTel ellen

Felszámolási eljárást kezdeményezett az Altera Nyrt. a Business Telecom Nyrt. ellen, az eljárás a Kecskeméti Törvényszéken elindult – olvasható a Budapesti Értéktőzsde BÉT honlapján. A BÉT standard kategóriájában jegyzett, kecskeméti székhelyű Business Telecom (BTel) nem tudta határidőre teljesíteni az általa forgalomba hozott kötvények tőketörlesztését és kamatfizetését. A cég az idén március közepén közölte, hogy megkezdte a reorganizációs tervének kivitelezését, de később azt közölte: nem sikerült a hitelezők teljes körével aláírni az ezzel kapcsolatos megállapodást. A BTel teljes követelésállománya 9,3 milliárd forint.

 

magyarhirlap.hu (Fotó: atlatszo.hu)

 

 

Posted by SEJT on 2015. április 21.