h i r d e t é s

Mélymagyar panoptikum miniszterrel

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Mélymagyar panoptikum miniszterrel

2015. május 25. - 10:12
0 komment

Ha majd néhány évtized múlva – akár történelem, akár politológia, akár pszichológia, akár kriminológia vagy kriminalisztika szakokon – tananyag lesz a mai Magyarország, fontos szolgálatot tesz majd a jobb megértéshez az Echo TV-ben látható Mélymagyar című műsor.

Tökéletes panoptikum, elektronikus Szondi-teszt, amelyből visszanézhető lesz, kik is voltak a 2010-es évek vezető politikusai, kik döntöttek az ország sorsáról, s – nem utolsósorban – kik élvezték a magyar választók töretlen bizalmát: Orbán, Semjén, Kövér, s legutóbb Balog Zoltán szegezhette a képernyő elé a nagyérdeműt, no meg a professzionális alapokon érdeklődő kriminológusokat, pszichoterapeutákat, lélektannal és tömeglélektannal foglalkozó szakembereket.- írja a hirhatar.hu

A legutóbbi adásban Balog Zoltánt láthatta az érdeklődő. Pompás nézetek hangzottak el, például amikor Balog kitért arra, hogy egyszer német és svájci ismerőseitől érdeklődött, hogy van az, hogy az orvosaink kellenek nektek, de a cigányaink nem. Azt is mondta Balog, hogy a kommunikáció nem szakma, azt is – mint a Wass Albertet és Nyirő Józsefet a középiskolai tananyagba iktató felelős miniszter –, hogy az a legfontosabb kérdés, mi kerül a tankönyvekbe. A reá nehezedő gondoktól homlokát kissé összeráncolva tette fel a nagy kérdést, jelesül azt, hogy miért kell egy titkárnőnek diplomával rendelkeznie?

 Aztán hamiskásan csippentve a szemével az egyetemi professzorokról mondotta, hogy nem akarja őket megbántani, de gyávák, mert nem mernek a diákok szemébe nézni. Beszélt a keresztény és nemzeti erényekről, s egy adott pillanatban a műsorvezetőnek szegezte a kérdést: Biztos azért neked is akadtak pozitív cigány élményeid? (Ad notam „azért nekem is van zsidó barátom.”) De a műsorvezető is kitett magáért, amikor egy ízben kebelből felsóhajtva azon elmélkedett, miként fordulhat elő, hogy egy leendő újságíró, aki dupla „sz”-szel írja a „lesz” szót, előbb-utóbb diplomához fog jutni, nagyvonalúan megfeledkezvén arról az emberről, aki egy „l”-lel írta az „államfő” szót, mégis diplomát és doktori címet szerzett, végül államfő (álamfő) lett.

De minthogy Balog a műsorban is elmondta, hogy ő református teológus (vagyis ebből van diplomája), az előbbiek értelmében két dolgot nem lehet szó nélkül hagyni. A halálos ítéletről azt mondta, hogy ez már létezett a biblikus időkben és a középkorban is, mintha az egykori létezés legitimálhatná azt, hogy ma is legyen. Ezzel az erővel a megkövezés szép hagyományát, az inkvizíciót, az eretneknek máglyán való megégetését is aktualizálni kellene. De Balog biblikus megalapozása volt a legárulkodóbb, mintha legalábbis ő is dupla „sz”-szel írná a „lesz” szót, ám mégis diplomához juthatott. Ugyanis azt találta mondani, hogy a halálos ítélet bonyolult dolog, hiszen a bibliai „Ne ölj!” parancsolatot is sokszor megszegték, például az igazságos háborúk során stb.

Nos, ilyen parancs a Bibliában nincs. A Tízparancsolatban nem az olvasható, hogy „Lo táhárog”, vagyis hogy „Ne ölj!”, hanem az, hogy „Lo tircáh”, vagyis „Ne gyilkolj!”, nyelvi és jogi értelemben is érzékenyen differenciálva a két cselekedet között. Ez ma már evidencia, az új bibliafordítások is szem előtt tartják a fentieket. Így például az angol „You (Thou) shalt not kill”-t a legtöbb új Biblia-kiadásban felváltotta a „You shall not murder”, a franciában a „Tu ne tueras point” mondatot a „Tu ne commetras point d’assassinat”, s a németben a „Du sollst nicht töten”-t a „Du sollst nicht morden”. Hogy ebből mi minden következik, azt itt nehéz lenne összefoglalni, de látható módon Balognak mindebből semmi sem következik, minthogy nem is tud semmit a fentiekről.

Aztán szórakoztató volt, hogy Balog, a református lelkész, Szent Ágostont emlegette, holott a protestáns hagyomány kizárólag Augustinusként szokott beszélni róla. Balog ugyanis csak arról feledkezett meg, hogy egykori hitsorsosai – egyebek mellett – azért mentek a máglyára, mert vallották, hogy szentek nincsenek. Szóval Balogon is elcsodálkozhatunk, vajon milyen úton jutott hozzá diplomájához.

Azért van egy jó hírem is: A Saul fia a nemzetközi kritikusok díját kapta Cannes-ban!

 

Gábor György vallásfilozófus (kép: magyarhirlap)

 

hirhatar.hu

#BalogZoltán #miniszter #Civilhetes

Posted by SEJT on 2015. május 25.