h i r d e t é s

Mi a teendő napszúrás esetén?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Mi a teendő napszúrás esetén?

2024. augusztus 12. - 08:51

A napszúrást nem vehetjük félvállról, hiszen súlyos tünetekkel is járhat, ha nem vesszük észre, és nem kezeljük időben. A napszúrást, más néven insolációt, a különösen a fejet és a nyakat érő hosszan tartó, közvetlen napsugárzás okozza. Ilyenkor testünk hőháztartása felborul, ami komoly egészségügyi problémához vezethet.

Forrás: halommedical.hu

A napszúrás kialakulása

Ha a fejet és a nyakat hosszan tartóan napsugárzásnak teszik ki, akkor kialakulhat az insoláció. Ekkor az agyban lévő erek kitágulása fokozott véráramlást és az agyszövetek duzzanatát okozza. A duzzanat agyra gyakorolt nyomása az, ami a napszúrás jellegzetes tüneteit kiváltja. Mindezt hőségben, huzamosabb ideig napon tartózkodva tapasztalhatjuk.

Különösen veszélyeztetettek az idősek, a csecsemők és kisgyermekek, valamint azok, akiknek munkájuk vagy egyéb elfoglaltságuk miatt hosszú időt kell napon tölteniük. Fontos, hogy súlyos esetben ne késlekedjünk orvoshoz fordulni! A Halom Medical Egészségközpont belgyógyász és neurológus szakorvosai felkészülten tudnak segíteni napszúrás esetén is.

Az insoláció tünetei

A jellegzetes tünetek hirtelen is jelentkezhetnek. Leggyakrabban erős fejfájással és szédüléssel kezdődik, amit hányinger és hányás követhet. Kialakulhat szapora pulzus és a testhőmérséklet is rendkívüli módon megemelkedhet, akár 40 C fok fölé is. Ezt az állapotot gyengeségérzet, kimerültség kíséri, de előfordulhat zavartság, tudatzavar is. A bőrpír és a bőr kiszáradása szintén általános tünet. Ha az izzadás megszűnik, az már rendkívül súlyos állapotot jelez.

Mit tehetünk napszúrás esetén?

Fontos, hogy időben felismerjük a tüneteket, és haladéktalanul kérjünk orvosi segítséget. Addig is elsősegélyben kell részesítenünk a beteget. Ennek érdekében az alábbi lépéseket javasolt követni.

Az első és legfontosabb, hogy azonnal árnyékos, lehetőleg hűvös helyre vigyük a beteget, és kezdjük meg a felhevült test hűtését. Erre a legjobb, ha hideg vizet használunk, például hideg vizes törölközővel, zuhannyal. Elsősorban a fej, a nyak és a hónalj területét hűtsük.

Gondoskodnunk kell a megfelelő folyadékpótlásról is. Itassunk a beteggel hideg, de nem jeges vizet. Ha hány, vagy nem tud inni, az nagyon súlyos állapotra utal, ilyenkor haladéktalanul orvosi segítséget kell kérni. Fektessük a beteget vízszintes felületre, lábait kissé megemelve, ezzel tudjuk segíteni a vérkeringést.

Mikor kell orvost hívni? Ha a tünetek súlyosak, vagy nem múlnak el rövid időn belül, akkor mindenképp orvoshoz kell fordulni.

Megelőzés

Ha néhány dologra odafigyelünk, és betartunk pár alapvető szabályt, azzal elejét vehetjük a kellemetlen és súlyos állapot kialakulásának. Napon tartózkodva viseljünk mindig olyan fejfedőt, amely megfelelően árnyékol, például szalmakalapot. Használjunk fényvédőkrémet, és ügyeljünk rá, hogy délelőtt 11 és délután 3 óra között ne tartózkodjunk a napon, vagy ha muszáj, tartsunk rendszeresen szüneteket. Figyeljünk a rendszeres folyadékpótlásra is.

Ezzel a pár aprósággal zavartalanul élvezhetjük a nyár legboldogabb pillanatait.