Mi az a hőszivattyú? Beszéljünk róla, fedezzük fel!
A hőszivattyú olyan technológia, amelynek alkalmazásával a levegőből, talajból vagy vízből kinyert hőenergiát továbbítani, majd leadni lehet környezetbarát módon. A hőszivattyú fűtésre, hűtésre és melegvíz előállításra egyaránt használható úgy, hogy a természet energiáit adja át a fogyasztó számára.
Ahhoz, hogy eldönthessük mekkora hőszivattyú szükséges, sok szempontot kell figyelembe venni. Akár az épület hőtechnikai adottságait vagy a jelen fűtési rendszerek kialakítását.
Fűtés hőszivattyúval
A hőszivattyúval való fűtés modern, költséghatékony és környezetkímélő megoldás. A természetből kinyert energiát különböző eljárásokkal juttathatjuk a helyiségekbe. A legáltalánosabb, amikor a belső tér levegője melegszik.
Ezt másképpen klímával való fűtésnek is nevezik. Amennyiben teljes felújítást tervezünk, vagy a fűtési rendszer modernizálása kerül napirendre, a hőszivattyú a legjobb megoldás.
Milyen fajtájú hőszivattyúk léteznek?
Hőforrás és hőátadás közege szerint megkülönböztetünk levegő-levegő, levegő-víz, víz-víz hőszivattyúkat.
A levegő-levegő hőszivattyú esetén a hőforrás maga a környezeti levegő, amelyet a szerkezet a helyiség levegőjébe juttat. Ez tulajdonképpen a split klíma. A levegő-víz hőszivattyúnál a hőforrás ugyancsak a kinti levegő. A hőszivattyú egy hőlégcserélő által vizet melegít, amely melegvízként vagy fűtésre használható.
A víz-víz hőszivattyú a talajvízből hőt von el, melyet visszajuttat a kivétel területére. Ehhez két kútra van szükség, egyik amivel kinyerhető a víz, a másik, amely segítségével a felhasznált víz visszakerül a talajba.
A hőszivattyúval történő fűtés előnyei
- Hatékony, mert hatásfoka meghaladja a többi rendszerét.
- Gazdaságos, hiszen nincs kémény, sem külön fűtőanyag.
- Értéknövelő, ugyanis a ház piaci értékét növeli.
- Biztonságos, mert nincs kockázata szénmonoxid-mérgezésnek, nincs robbanásveszély.
- Környezetbarát, mivel nincs károsanyag-kibocsátás.
- Függetlenség az energiaszolgáltatóktól.
- Csendes működésű rendszer.
- Kezelése egyszerű, könnyen megtanulható.
Nézzük meg a hátrányokat is!
- A hőszivattyús rendszer működtetéséhez áram kell, amely költséges.
- A beruházási költségek megtérülése körülbelül 8 év.
Pár gondolat a hőszivattyús rendszerről
Áttekintve ennek a technológiának ismérveit, előnyeit, hátrányait, láthatjuk, hogy e modern módszer hosszú távon igazán hatékony. Amennyiben a döntésünk megszületett, nézzünk körül a hőszivattyúk és a szettek között, minden bizonnyal megtaláljuk az elképzeléseinknek megfelelő terméket. Ha tanácsokra lenne szükségünk, a Hisense klíma webshop munkatársai készséggel állnak rendelkezésre!