h i r d e t é s

Mikor éri meg napelemrendszert telepíteni?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Mikor éri meg napelemrendszert telepíteni?

2024. december 18. - 09:57

Az energetikai támogatások és pályázatok, a rezsiköltséget csökkentő energiahatékony beruházások kapcsán sok szó esett mostanában a napelemrendszerek alkalmazásáról, de vajon passzívházak esetén van-e létjogosultságuk?

A hagyományosan használt fosszilis energiahordozókkal szemben támogatott, a fenntarthatóság alappillérét jelentő megújuló energiák kapcsán a szolár energiát hasznosító napelemek alkalmazása ma már hazánkban is elterjedt, de vajon megéri-e? A megtermelt energia elszámolása kapcsán nagy a bizonytalanság. Cikkünkben arra kerestük a választ, hogy milyen épületgépészeti rendszerrel érdemes alkalmazni.

Zöldenergiák hasznosítása

A Napból érkező energia hasznosítására alkalmas napelemrendszerek alkalmazásával minimálisra csökkenthető az épületek rezsiköltsége, különösen a nagyon alacsony energiaigényű passzívházak esetén. Az Aktív Passzív Stúdió minősített tervezőmérnöke, Sinóros-Szabó Balázs által tervezett épületek megfelelnek a legszigorúbb energetikai követelményeknek, energiahatékony, gazdaságos és környezetbarát otthonok.

A passzívházak valamennyi szerkezete úgy kerül kialakításra, hogy megfeleljen ezen követelményeknek, és alacsony energiafogyasztást eredményezzen. Ennek érdekében a legkorszerűbb technológiákat alkalmazzák az épületgépészet terén is. Az elektromos árammal üzemelő rendszerek energiaellátása megújuló energiákkal fedezhető.

Az épületek energiafogyasztásának jellemzői

Megéri-e napelemrendszert alkalmazni? Hazánkban a háztartások energiafogyasztása a téli hónapokra koncentrálódik, hiszen az egész évben szükséges használati melegvíz-ellátás és világítás mellet ekkor a fűtés jelentős energiát igényel. Jellemzően többet, mint amennyit a napelemrendszer megtermelni képes, az ugyanis a nyári időszakban termeli a legtöbb áramot. Télen tehát a szolgáltató biztosítja energia nagy részét a háztartási fogyasztóknak egy napelemes rendszer mellett is, majd nyáron a nyári nagyobb hozamok mellett a hálózat veszi fel a többletet.

Az elszámolás jelenleg még éves szaldó elszámolással történik, ami a fogyasztók számára kedvezőbb, azonban ezt a bruttó elszámolás váltja pár éven belül, ahol a nyári áramfelesleget nem tudjuk télen elhasználni. Mindig csak megveszi a szolgáltató az általunk termelt áramot, azt is csak egy alacsonyabb áron. Ezzel pedig arra késztetve a napelemes rendszer tulajdonosait, hogy vagy a termelés pillanatában fogyasszák el az áramot, vagy az épületben akkumulátorokkal tárolják azt.

Milyen gépészetet válasszunk?

A hőszivattyú ma az egyik legjobb és legsokoldalúbb, illetve legkomfortosabb rendszer, ugyanis fűtésre, hűtésre és melegvíz-készítésre, illetve szellőzőrendszer üzemeltetésére is alkalmas. Napelemrendszerrel kiegészítve részben vagy egészben megtermelhető vele egy otthon éves energiaigénye, vagyis nem kell rezsit fizetni.

Az olcsóbb elektromos fűtési rendszerek áramigénye magasabb, így nagyobb napelemes rendszert igényelnek, ami kedvezőtlen elszámolási rendszer esetén nagyon hátrányos lehet.

Bármelyiket is választjuk, az előnyös megoldást úgy érhetjük el, ha első lépésben az épület energiaigényét csökkentjük drasztikusan, vagyis a legkedvezőbb passzívházat építeni.