Mióta nem Mészáros Lőrincé a Mátrai Erőmű, több tíz milliárdos a veszteség
Tavaly közel 43 milliárdos veszteséget "ért el" a 2020-ban az állami MVM által a kormányfő felcsúti barátjának érdekeltségeitől megvett hatalmas áramtermelő. Az MSZP tiltott állami támogatás gyanújával Brüsszelhez fordul.
42,7 milliárd forintos veszteséget termelt 2020-ban a Mátrai Erőmű - hívja fel a figyelmet Facebook-posztjában Tóth Bertalan, az MSZP elnöke. Az az erőmű, aminek a megszerzése során az állam kifizetett Mészáros „nemstróman” Lőrinc érdekeltségeinek több mint 23 milliárd forintot. Erre mondják, hogy a hülyének is megéri: megvenni a veszteséget az Orbán-kormány által Magyarország leggazdagabbá tett oligarchájától, sok pénzért - írja. Persze Orbán nem hülye: neki az az érdeke, hogy Mészáros biznisze menjen, az adófizetők pénze (a mi pénzünk) pedig mindenre is elég - fogalmaz az ellenzéki politikus.
Nehéz erre a működésre szavakat találni. De ha az első dühkitörésen túl vagyunk, felmerülnek kérdések, és van lehetőség ellenlépésekre. Mert hogyan sikerült a Mátrai Erőmű értékelésére felkért, nemzetközileg elismert, PricewaterhouseCoopers (PwC) nevű tanácsadónak olyan eredményre jutnia, ami alapján az államnak súlyos tízmilliárdokat kellett fizetnie a cégért, hogy utána tovább önthesse bele az adófizetői tízmilliárdokat? Nem látták vagy nem értették a piaci folyamatokat? Esetleg a gombhoz varrták a kabátot, vagyis előbb kapták meg Orbán és Mészáros megállapodásának végeredményét, és azt próbálták meg lepapírozni? Ez is megérne egy alapos vizsgálatot - véli Tóth Bertalan.
Azt azonban már most kijelenti – amit eddig is mondtak, de most már bizonyítékot is lát rá –, hogy az erőmű megvásárlásakor nem piaci alapú döntés született. Mert piaci alapon senki nem vette volna meg Mészárostól a közreműködésével földbe állított erőművet. Ez pedig azt jelenti, hogy az állam a cég veszteségének átvállalásával és a vételár kifizetésével mintegy százmilliárd forint értékben nyújtott támogatást az Opus Global Nyrt.-nek és a Status Energy Magántőkealapnak (leánykori nevükön Mészáros „nemstróman” Lőrincnek). Márpedig ezek a társaságok az Európai Unió versenypiacán működnek, amit főszabály szerint tilos állami támogatásokkal torzítani. Jogsértés esetén a tiltott állami támogatás visszakövetelhető.
A korábban általa ígért büntetőfeljelentésen túl ez az, amit az MSZP meg fog lépni: tiltott állami támogatás miatt is panaszt tesznek az Európai Bizottságnál. Az eljárástól a Mészáros Lőrinc érdekeltségeinek nyújtott, tiltott előny visszaszerezését várják. Véget kell vetni a fideszes rablópolitikának, amely nem szól másról, mint a közpénzek minél gyorsabb és nagyobb megcsapolásáról, a meglévő értékek lerablásáról, és a közösség érdekeinek semmibe vételéről - írja posztjában Tóth Bertalan. (nepszava.hu)