h i r d e t é s

Navracsics Tibor a Népszavát okolja az Erasmus- és a Vidnyánszky-ügy miatt, szerinte cikket írni egyenlő a feljelentéssel

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Navracsics Tibor a Népszavát okolja az Erasmus- és a Vidnyánszky-ügy miatt, szerinte cikket írni egyenlő a feljelentéssel

2023. január 22. - 06:43

A területfejlesztési miniszter nem az egyetemek átalakítását, nem a fideszes politikus jelenlétét, hanem lapunkat hibáztatja, hogy 160-180 ezer diák nem kap támogatást. Azt, hogy Vidnyánszky Attila át akarja hangolni az SZFE diákjait, színházi belügynek tartja.

Navracsics Tibor - Forrás: eduline.hu

Ez pontosan az az önsorsrontás, amivel egyébként mindent tönkre teszünk ebben az országban – kelt ki dühösen Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Népszava ellen Fiala János pénteki című műsorában az egyetemi hallgatókat érintő uniós Erasmus-program leállítása, a magyar egyetemek úgynevezett modellváltásával miatt . Szerinte ugyanis elsősorban lapunk cikkei miatt bünteti hazánkat az Európai Bizottság.

Navracsics Tibor a támadását arra alapozta, hogy a Népszava elsőként írta az Erasmus+ befagyasztott támogatásairól és többször is foglalkozott a magyarországi felsőoktatás, az egyetemek erőszakos átalakításával, alapítványokba való kiszervezésével, azok kuratóriumainak élére pedig miniszterek, pártemberek, politikai kinevezettek ültetésével.  Fiala a pénteki interjúban szembesítette Navracsicsot, hogy lapunk tavaly novemberben beszámolt Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, egyben a Színház- és Filmművészeti Egyetemet (SZFE) fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumának elnöke a Belvárosi Polgári Szalonban tett kijelentéseivel.

Vidnyánszky Attila hatalmas felháborodást keltve ugyanis az SZFE erőszakos átalakítását írta la, amikor arról beszélt: „Elindultunk, napról napra megyünk előre, és alakítjuk át az intézményt. Akik innen kikerülnek, másik hangnemet és másik gerincet fognak képviselni. Még folyamatban vagyunk. A diákok áthangolása nem egyszerű dolog”. Ez nagy felháborodást keltett, amit az SZFE jelenlegi hallgatói is elutasítottak.

Ez egy sikeres modellváltás, ezek az egyetemek sikeresek. Az egyetemi és hivatkozási listák, a külföldi egyetemisták száma azt mutatja, egy sikeres átalakulás zajlik Magyarországon

– hangoztatta a miniszter.

Navracsics Tibor , aki maga a Pannon Egyetem kuratóriumi elnöki székébe ült be, visszautasította, hogy lapunk egyik cikkében arról írtunk, hogy a „modellváltott egyetemek kuratóriumába került politikusok, politikai kihelyezettek egyetemi függetlenségbe, a tanszabadságba való beavatkozásával kapcsolatban joggal alakult ki bizalmatlanság”. 

Mint fogalmazott, szerinte az SZFE-ügy az egyetem emlékezetesen erőszakos, az egyetem tanárainak és hallgatóinak többsége ellenére zajlott átalakítása, ahogy Vidnyánszky Attila durva megjegyzéseihez neki nincs köze, mint ahogy a többi egyetemnek sincs.

Ez egy belszínházi vagy színházi belvilági konfliktus, ami a Népszava szerint egy csúnya pártpolitikai ügy 

– háborgott a politikus.

Arra nem reagált, hogy egyáltalán mi szükség van miniszterek, mint ő vagy egy korábbi tárcavezető, Palkovics László egyetemi pozícióira, viszont szerinte nem lehet a „belművészeti” konfliktusnak megfeleltetni a többi húsz, „alapítványi formát választó” egyetem vezetőjének a nyilatkozatait. Navracsics Tibor ennél tovább ment, szinte felbujtóként írta le a Népszavát és az egyetemekkel foglalkozó cikkeinket: A Helsinki Bizottság és más civil szervezetek ez alapján „jelentik fel” a magyar felsőoktatást, emiatt most körülbelül 160-180 ezer egyetemistát akarnak kizárni az Erasmusból.– fogalmazott.

Később a kormánypárti politikus megemlítette a hvg.hu egyik cikkét is, mint valami bűnös dolgot, hogy egy lap nyilvánosságra hozza, ami Magyarországon történik. Navracsics Tibort annyira elragadta a hév, hogy még azt is állította: „a Népszava leírja, sőt el is juttatja az Európai Bizottsághoz, hogy Magyarországon milyen pártpolitikai terror tombol, ami azonban nem, felel meg a valóságnak”. (Népszava)