Nem áll le a kormány: itt a harmadik javaslat a plakátolás szigorítására
Már nem szereltetne le a kormány minden magánterületen található plakátot, és nem is olyan sürgős az átállás. Ám ez is fájhat a reklámcégeknek - írja a HVG.hu.
Néhány hónapon belül harmadszor fut neki a kormány annak, hogy szigorítsa a plakátok elhelyezésének a szabályait. Ráadásul a harmadik szervezet gyürkőzik neki a feladatnak: egy ősszel kiszivárgott, nem nyilvános törvénytervezetet még a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda dolgozott ki, az elfogadás előtt álló, a plakáthelyek megadóztatását is tartalmazó adócsomagot a Nemzetgazdasági Minisztérium jegyezte, a mostani javaslatot pedig Lázár János tárcája, a Miniszterelnökség.
A három közül a mostani tűnik a legkevésbé szigorúnak. Nehéz persze összehasonlítani az adócsomagban szereplő javaslattal, ugyanis abban nem teszik kötelezővé a reklámcégek megadóztatását, azt csupán lehetőségként kínálják az önkormányzatok számára. Ám ha azok kihasználják, az a Magyar Reklámszövetség számításai szerint 4-6 milliárd forintot húzhat ki a plakátcégek zsebéből, és nagyjából ekkora összeggel számoltak annál az őszi – a parlamenthez soha be nem nyújtott – javaslat esetében, amely alapján az óriásplakátok nagy részét le kellett volna szerelni. Ez nagyjából az ágazat tavalyi bevételének az egyharmada.
Vannak persze közös elemek: a jogsértés esetén kiszabható bírság 150 ezer és 3 millió forint között lehet. (A jövőben egyébként nem a települési önkormányzat, hanem a kormány kijelölt hatósága ellenőriz és bírságol.) Változás viszont, hogy a magánterületen elhelyezendő plakátoknál már nem a teljes tiltás a cél: az új javaslat szerint legfeljebb egy reklámhordozó elhelyezhető.
Az új javaslat arról sem rendelkezik, hogy mekkora reklámhordozókat lehet elhelyezni, ennek azonban nem feltétlenül örülhetnek a plakátcégek. A Miniszterelnökség terve szerint azt a parlament helyett a kormány határozhatná meg rendeletben, akárcsak a közzététel technikáját (az őszi előterjesztés jelentősen szigorította volna azt, milyen esetben lehet ragasztott plakátot elhelyezni).
A határidők is jelentősen módosulnak az eredeti tervekhez képest: amíg Rogánék már jövő tavaszra eltüntették volna az óriásplakátokat, az új módosító 2020. december 31-ig várja el az új rendelkezések szerint nem megfelelő reklámhordozók elbontását.