h i r d e t é s

Nem minden önkormányzat tájékoztat törvényesen

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Nem minden önkormányzat tájékoztat törvényesen

2015. október 06. - 10:35
0 komment

Kicsit javult a helyzet, de a magyar helyhatóságok nagy része nem tart be minden előírást, ha információt kell megosztania a honlapján.

Nem minden önkormányzat tájékoztat törvényesen

Kicsit javult a helyzet, de a magyar helyhatóságok nagy része nem tart be minden előírást, ha információt kell megosztania a honlapján.

Idén a magyar városok weboldalai már több fontos, törvények által is előírt információt tartalmaztak, mint két évvel ezelőtt - állapította meg a Corruption Research Center Budapest (Budapesti Korrupciókutató Központ) kutatása, amelyből egyelőre csak egy beharangozó részlet publikus - derül ki a VS cikkéből.

Összesen 368 magyar város honlapját nézték át és bár javuló tendenciát tapasztaltak, máig igaz, hogy a magyar városok önkormányzatainak nagy része nem tartja be a rá vonatkozó törvényeket, amikor információt közöl a honlapján.

Két év alatt 9 százalék

Miközben a testületi ülések előzetes napirendjét a helyhatóságoknak közzé kellene tenniük a honlapjukon, ezt 29 százalékuk teszi meg. Igaz, ez is jobb, mint a két évvel ezelőtti 20 százalékos arány. A CRCB szerint az előrelépés ezen a területen azért is fontos lenne, mert az előzetes információk hiányában a helyi lakos nem tud arról dönteni, részt akar-e venni az ülésen, ezáltal is biztosítva a testületi működés átláthatóságát.

Trükköznének?

Önmagában nem jelenti sem a korrupció létét, sem annak kizárását az, hogy valaki közzéteszi-e ezeket az információkat. Sokatmondó azonban, hogy amióta 25 milliós érték alatt nem kell nyílt pályázatot kiírni, megugrott az ekkora érték alatti közbeszerzések aránya: a 20 és 31 millió közötti közbeszerzések 40 százaléka helyett helyett már 72 százaléka ilyen. A vonatkozó törvény egyébként 2010 szeptemberében változott, azóta ezen összeg alatt elég, ha az ajánlatkérő – hirdetmény közzététele nélkül – meghív három gazdasági szereplőt, hogy tegyen ajánlatot.

Defacto blog elemzése szerint jól látszik, hogy amíg 2010 előtt a kerek, 20, 25, és 30 milliós becsült értékek voltak a leggyakoribbak, addig a jogszabály megváltozása után hirtelen elterjedtek a 24 000 000 és 24 999 999 forint közötti közbeszerzések. Mindeközben persze a 25 millió fölötti közbeszerzések aránya látványosan csökkent.

További részletek a VS cikkében >>>

 

(Címlap: Forrás: pixabay.com)