Nézze meg mennyire veszélyes környéken lakik
Itt van a legfrissebb bűnözési térkép.
Az Otthontérkép bűnözési térképeit az Urbanista is szoktuk néha használni, például avárosnegyed-bajnokságban, ha össze akarjuk hasonlítani a városrészeket, vajon melyikben jobb élni. Nyilvánvaló korlátai ellenére elég alapos cucc, ráadásul most a legfrissebb, 2014-es adatok is felkerültek rá.
Szóval csak egy kattintás és megtudhatod, mennyi bűneset történik felétek; több lakást törnek-e fel a környéketeken, mint a szomszéd kerületben; vagy kevesebb kocsit pattintanak-e meg nálatok, mint egy várossal odébb.
Íme az Otthontérkép elemzése a legfrisebb adatokkal.
2014-es, hivatalos rendőrségi adatokkal gazdagodott az Otthontérkép Bűnözési térképe, melyen
- 45 magyar városban,
- Budapest összes kerületében, illetve
- városrészében
láthatjuk a vizsgált időszakra vonatkozó
- gépjármű-feltöréseket és -lopásokat,
- lakásbetöréseket,
- személy ellen elkövetett bűneseteket, illetve
- egy külön térképen az összes bűnesetet egyben is.
A rendőrség adatait felhasználva az Otthontérkép frissítette abűnözési térképét, amelyből kiderül, hogy a közbiztonság a számok szerint országos szinten javult bár, hiszen az ezer főre eső bűneset szám csökkent 2014-ben, de árnyalja a képet, hogy drasztikusan az egyéb bűnesetek körébe tartozó számok csökkentek, ami a számok „kozmetikázására” is utalhat. A számokból kiderül az is, hogy
a bűnözéssel leginkább fertőzött magyar nagyváros még mindig Siófok, a Budapesten pedig az V. kerület.
Na és akkor lássuk az egyes bűnelkövetési típusokat Budapesten és vidéken!
1. Az összes bűneset
Magyarország
A vizsgált vidéki városok közül 2014-ben is Siófokon történt magasan a legtöbb bűncselekmény ezer lakosra vetítve, több mint 47, de 2013-hoz képest a bűncselekmények száma jelentősen csökkent. Itt több mint 1100 bűncselekményt regisztráltak 2014. évben. Siófokon a turizmus miatt nyaranta megsokszorozódik a település népessége, így nem is csoda, hogy jellemzően a lopásokra specializálódott elkövetők egyik legfontosabb bázisa a Balaton-parti város, ami így a bűnügyi statisztikákban negatív rekordernek számít.
|
Ha eltekintünk a két véglettől, és csak a nagyobb lélekszámú megyei jogú városokat vizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy ezer lakosra vetítve, közel 38 bűnesettel Szolnok vezeti az összesített listát, míg a legbékésebb városunknak Sopron számít a maga kevesebb, mint 17 bűncselekményével ezer lakosonként.
|
Budapest
Hogy pontosan mi az oka annak, hogy
a bűnesetek száma jelentősen csökkent egy év alatt a rendőrség statisztikái alapján,
arra nem tudjuk a pontost választ, de feltételezésünk alapján módszertani változás történhetett a bűnesetek gyűjtésében, regisztrálásában. De ki tudja, az is lehetséges, hogy tényleg ennyit javult a közbiztonság.
Mindenesetre a budapesti kerületek összes bűnesetét vizsgálva megállapítható, hogy még mindig a belvárosi kerületekben történik a legtöbb bűncselekmény. Ez talán nem is meglepő, hiszen ezen a területen sűrűsödik hétköznap és hétvégén is a nappali és az éjszakai élet egyaránt, illetve a turisták is leginkább ezekben a kerületekben fordulnak meg a legnagyobb számban. A listában azonban történt változás, 2014-ben az V. kerületben regisztrálták a legtöbb bűnesetet, míg a korábbi listavezető VI. kerületben a számok alapján javult a közbiztonság, így egy helyet „javítva” a második helyre lépett. A legbűnösebb első ötben még az I., a VIII. és a IX. kerület fért be.
A legkevesebb bűncselekményt 2014-ben is Pest külső részein, a XVI., XVII., és a XVIII. kerületben regisztrálták,
a sorrendben nagy változás nem is történt. Ami igazán érdekes, hogy a legkevesebb és legtöbb bűncselekménnyel rendelkező kerületek közötti közel 10-szeres különbség csökkent 2014-re, ezek szerint valóban javulhatott a közbiztonság fertőzöttebb területeken!
|
A képen Budapest belvárosának összesített bűnügyi szelvénye látható. A közeli nézeten a térkép átvált egy úgynevezett hőtérképre. Kattints a képre a részletekért!
2. Betörések
A lakáspiaci szempontból leginkább érdekes bűncselekmény kategória a betörések. Ebből a szempontból
a II. kerületben a legrosszabb a helyzet,
2014-ben 192 bűnesetet regisztráltak, ez a szám a II. kerületi lakosságszámra vetítve 6 betörés 1000 lakosonként. A lista elején található még az I. és XII. kerület is, deSoroksáron is magas a lakásbetörések relatív száma.
Érdekes, hogy a legkevesebb regisztrált betöréssel érintett kerületek között található aVII. kerület, ahol közel 2 betörés jut 1000 lakosra, ez inkább a magasabb lakosságszámnak köszönhető. A lakásbetöréseknél is jellemző, hogy a külső kerületekben relatíve kevesebb a betörések száma.
|
A betörési statisztikákat tartalmazó térkép itt érhető el.
3. Gépkocsilopás és -feltörés
Fontos adatokra lelhetünk a gépjárművekkel kapcsolatos statisztika vizsgálatával is. 2014-ben
a legtöbb bűneset a XIV. kerületben volt, de lakosságszámra vetítve a rosszabb a helyzet az I.-ben,
ahol közel 8 bűncselekmény történt ezer lakosra vetítve az előző évben. A lista élére került a Belváros – Lipótváros és Ferencváros is.
|
Szintén érdekes és már-már meglepő, hogy a VI. és VII. kerület a lista végére került, miközben teljes bűnstatisztikában a legrosszabbak között vannak. Ennek leginkább az lehet az oka, hogy az egyéb, nem lakással és gépjárművel kapcsolatos bűnesetek száma ezekben a kerületekben a legmagasabb. A gépjárművekkel kapcsolatos statisztikákat tartalmazó térkép itt érhető el.
Az Ön környékén mi a helyzet? Nézze meg itt >>>
index.hu (Címlap: A kép forrása: otthonterkep.hu)
Posted by SEJT on 2015. május 6.