Brüsszel megtámadta magyarországot és még több helyen lesz kötelező az oltás
Már 23 esetben mutatták ki idehaza a delta-variánst.
Gyermekvédelmi népszavazás
Az elmúlt hetek eseményeit nem lehet másként értékelni, mint hogy Brüsszel megtámadta Magyarországot, ennek egyedüli oka a gyermekvédelmi törvény. A helyreállítási alapról folyó tárgyalásokon már megegyeztek, a gyermekvédelmi törvény elfogadása után az Európai Bizottség újranyitotta a vitát. Emiatt kell lépni, és a népszavazási kérdésekkel meg lehet erősíteni Magyarország pozícióit. Legutóbb a migráció ügyében is a 2016-os népszavazással meg lehetett akadályozni a kötelező kvóták meghatározását. Most is az egyetlen eszköz, ha a magyar nép foglal állást – mondta Gulyás Gergely. A kötelezettségszegési eljárás után világos, mit akar Brüsszel, az oktatást és a médiaszolgáltatást is érinti, ezért általános támadás indult a törvény ellen.
Helyreállítási alap
Jelenleg is folynak a tárgyalások. A kormány úgy döntött, a pályázatokat kiírja, és ki is fogja fizetni. Eddig is előfinanszírozással zajlottak a pályázatok, a gyakorlat tehát nem idegen. Legutóbb másfél év alatt született megállapodás a hétéves költségvetésről, most ennél hamarabb is forráshoz juthat az ország. Az uniós tagságnak nincs alternatívája, mi a hívei vagyunk, csak az elmúlt években zajló folyamatok egy részével nem értünk egyet, de a kettő nem függ össze – mondta a miniszter.
Járványügy
Újabb 15 fő esetén igazolták az új variánst, ebből 14 delta és egy gamma (brazil) mutáns. Eddig összesen 23 esetben mutattak ki delta mutációt és kettőben a brazilt. A szakemberek véleménye szerint a delta variáns terjedése sokszorosan gyorsabb és agresszívebb, mint a korábbiak. Ez ellen az oltás az egyetlen védelem, ezért oltassa be magát mindenki. Augusztus elsejétől fel lehet venni a harmadik oltást is. Hat oltóanyag közül lehet választani. Közös feladat a védekezés és közös feladat, hogy ne keltsünk pánikot az oltások ellen. A delta variánssal szemben valamennyivel alacsonyabb hatékonyságot mutatnak a vakcinák, ez valamennyi vakcinára igaz.
Kérdések
Mikor lehet a népszavazás?
Ha minden jogorvoslatot kihasználnak, akkor a népszavazás a választások előtt megtartható, akár idén decemberben, de jövő év január-februárban biztosan.
Mikor lehet megállapodás a helyreállítási alapról?
Nyitott a kormány a megegyezésre. A vitatott kérdések közül az oktatás nemzeti hatáskör, ez nehezen védhető bíróságon. Minden a bizottság együttműködésétől függ, az utóbbi napok tapasztalatai rosszak. Szeretnénk, ha visszatérnének a közösségi jog talajára.
Oltások
Technikai nehézségekkel nem lehet magyarázni, ha valaki nem regisztrált az oltásra, az önkormányzatokban is segítenek. A 60 év felettieknél most már házhoz is mennek, ha szükséges. A fiatalabb korosztály érintettsége eddig alacsonyabb volt, ezért gondolhatják azt, hogy az ő oltásuk nem olyan fontos. A kötelező oltást csak az egészségügyben vezették be, a kormány még nem tárgyalt az MKIK javaslatáról, hogy munkáltatók is írhassák elő az oltás felvételét.
Gyümölcsárak
A mezőgazdaság lesz a következő hét év nagy nyertese. A konkrét probléma valós, egyrészt az uniós szabályok is korlátozzák a beavatkozási lehetőséget, másrészt valóban kevesebb a gyümölcs az időjárás miatt.
Pegasus-ügy
Nem esett róla szó a kormányülésen, mert nem tartják elég fajsúlyosnak hozzá. Nem hangzott el olyan állítás, hogy jogellenes dolog történt volna, akkor kellett volna róla tárgyalni. Hisztéria zajlik az ügyben.
Karácsony Gergely népszavazási kezdeményezése
A köztársasági elnök dönt a népszavazás időpontjáról, de a két népszavazás tartalma annyira eltér egymástól, hogy nem lehet egyszerre megtartani.
Negyedik hullám
A helyzetet már most is komolyan kell venni, több európai országban robbanásszerűen nő a megbetegedések száma. A magasabb átoltottság miatt nálunk ez jöhet később, lehet lassabb, és lehet alacsonyabban a csúcsa, de nem fogjuk tudni elkerülni.
GDP-prognózis
A költségvetésben 4,3 százalék szerepel, de a kormánynak van reménye, hogy ennél jóval magasabb legyen, de nem tudni, mit hoz a negyedik hullám.
Pegasus-ügy: vett-e magyar állam kémszoftvert?
Az, hogy milyen eszközöket használ a titkos információszerzésnél a magyar állam, nem nyilvános adat. Törvény szabályozza a titkos információgyűjtést, ha ezt betartották, akkor nem történt jogsértés. Annak, hogy ez milyen eszközzel történik, nincs jelentősége. A belügyminiszter tájékoztatása szerint csak törvényesen gyűjtenek információkat a titkosszolgálatok. Politikai állásfoglalás miatt senkit sem hallgatunk le.
Népszavazási kérdések
Mindenre, amire nemet kell mondani a népszavazáson, a bizottság mostani felvetéseire a válasz. Létező veszélyektől kell megvédeni a gyerekeket.
Nemzetbizottsági bizottság
Nincs ok arra, hogy a bizottságot összehívják, mert megvan a rendszeres ülésezés rendje az ülésszakok idején. A hisztériakeltéshez ne használják fel a parlamenti bizottságot.
Nemváltoztató műtétek népszerűsítése
Európában már van rá gyakorlat, nálunk még az iskolákban nem történt meg, de hamarosan készül egy összefoglalás az ilyen népszerűsítést végző szervezetekről. A bizottsági kifogásokra reagál a népszavazásnak ez a kérdése is.
Helyreállítási alap
A bizottság elnöke már három időpontot javasolt, hogy Budapesten írja alá a megállapodást, majd a pedofilellenes törvény elfogadása után megnyitották újra a lezárt fejezeteket. A lojális együttműködés elvét továbbra is fenntartjuk.
Cseh Katalin ügye
Egyértelműen cáfolja ez az eset, hogy Magyarországon nem jut uniós forrás az ellenzékhez kötődő személyek vállalkozásaihoz. Ha felmerül annak gyanúja, hogy a vagyonnyilatkozatban nem tüntetett fel érdekeltségeket, akkor helye lehet eljárásnak.
Pegasus-ügy
A politikai vádakkal szemben nem állnak rendelkezésre jogi eszközök, bár néha jó lenne.
Népszavazási részvétel
Aki nem vesz részt egy döntésben, az a többiekre bízza a döntést. A migrációs népszavazás nem volt érvényes, mert a részvétel nem érte el az 50 százalékot, de soha ilyen magas támogatása nem volt egy kérdésnek. Minden szavazat számít és minden szavazat segít.
Időközi választások
A lehetővé tétele a negyedik hullám veszélye miatt nincs napirenden, mert a szavazások éppen őszre esnének, amikor a járvány ismét felfuthat.
Pegasus-ügy: honnan tudhatja meg valaki, hogy megfigyelték?
Ha jogszerűen figyelték meg, akkor nem fogja megtudni. Ha jogszerűtlenül, akkor annak súlyos büntetőjogi következményei is vannak, nem véletlen, hogy a titkosszolgálatok csak törvényesen végzik a munkájukat.
Harmadik oltás
A szakértők véleménye, hogy az a legjobb, ha vegyes az oltás, tehát mRNS után vektorvakcina jöjjön és fordítva. Mindig az ooltóorvos dönt arról, hogy milyen oltás a legjobb. Nincs kötelező előírás, csak ajánlás.
Kötelező oltás
A kereskedelmi és iparkamara javaslatával foglalkoznia kell a kormánynak. Elsősorban a vendéglátásban és a szolgáltatásban érdemes elgondolkodni rajta, de mindenhol érdemes megvizsgálni.
Utazási korlátozások
Folyamatosan vizsgáljuk, hogy milyen intézkedéseket kell hozni, egyelőre még nincs szükség a korlátozásra.
Népszavazás
Úgy láttuk, hogy a nemzeti konzultáció eredménye nem lesz elég, ezt mutatja a migrációs népszavazás tapasztalata is. Az a cél, hogy minél több támogató szavazat érkezik, annál erősebb lesz a magyar álláspont.
Népszavazás időpontja
A köztársasági elnök dönt róla, nincs nagy jelentősége, hogy decemberben vagy februárban lesz, de jó lenne minél előbb.
InfoRádió: kik és milyen külsős oktatást tarthatnak az iskolákban?
Meglehetősen nagy szabadság van ebben. A fenntartó dönt, a központi szabályozás csak az oktatás tartalmára vonatkozik.
Pegasus-ügy: van-e vizsgálat?
A titkosszolgatoknál minden egyes ilyen esetben vizsgálat indul, és ellenőrzik a megfigyelés jogszerűségét.
Norvég alap helyzete
Nincs még a tárgyalásoknak eredménye, és nem választották ki azt a szervezetet, amely dönt a civil szervezetek támogatásáról. A decemberben kötött szerződés lejárt, nem sikerült megállapodásra jutni. Norvégia tartozik nekünk ezzel a pénzzel, de nem találtuk meg azt a formát, amelyben ezt a tartozást leróhatja.
Határ mentén élők oltása
2600 embert oltottak be, és beszámít ez a szám az oltottsági adatokba.