Kiderült, miért szökött vissza Észak-Koreába a menekült férfi
Nehézségekkel küzdött Dél-Koreában az az észak-koreai disszidens, aki kockázatos hazatérést hajtott végre a múlt héten – számolt be dél-koreai tisztviselők és sajtóértesülések alapján a Reuters.
Az eset meglepetést keltett és újabb vitát váltott ki arról, hogyan kéne kezelni az új életet kezdeni akaró disszidenseket. - írja a Portfolio
A férfi helyzete új megvilágításba helyezte a letelepedni kívánó disszidálók ügyét, és kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy az átszökő személyek kaptak-e megfelelő támogatást, miután megtették a veszélyes utat az elszegényedett, szigorúan ellenőrzött Észak-Koreából a gazdag, demokratikus Dél-Korea felé.
A DISSZIDENSBŐL LETT DÉLKOREAI TÖRVÉNYHOZÓ, DZSI SZEONGHO SZERINT A DISSZIDÁLÓK 56%-A AZ ALACSONY JÖVEDELMŰEK KÖZÉ, KÖZEL 25%-UK PEDIG A LEGALACSONYABB SÁVBA TARTOZIK.
Sokféle tényező létezik, beleértve az északon maradt családtagok utáni vágyakozást, valamint a letelepedés során felmerülő érzelmi és gazdasági nehézségeket - mondta az Egyesítési Minisztérium tisztviselője, aki megígérte, hogy felülvizsgálja az intézkedéseket és elősegíti a disszidensek támogatását.
A The Guardian beszámoló alapján az 1990-es évek vége óta több mint 33 000 észak-koreai disszidált délre – túlnyomó többségük Kínán és Délkelet-Ázsián keresztül –, hogy elkerülje a politikai üldözést, az élelmiszerhiányt és a szegénységet.
AZ EGYESÍTÉSI MINISZTÉRIUM SZERINT 2012 ÓTA CSAK 30 DISSZIDENS TÉRT VISSZA ÉSZAK-KOREÁBA.
Egy dél-koreai katonai tisztviselő megerősítette, hogy a gondnokként dolgozó férfi anyagi nehézségekkel küzdött:
Azt mondanám, alsóbb osztályba sorolták, alig kaparta össze a megélhetését
A tisztviselők úgy gondolják, csekély annak a kockázata, hogy a férfi észak-koreai kém, azonban vizsgálatot indítottak annak kiderítésére, hogyan kerülhette el az őröket, miután órákkal a határátlépés előtt felvették a térfigyelő kamerák. (Portfolio)