Kitanítjuk a briteket
Tóta W. lyukra futott! A hirtelen nagy meleg miatt lehet!
Teljes terjedelmében csak nyomtatott kiadásban, vagy előfizetéssel olvasható írásában („Angol hülyék”, HVG), jobb dolga nem lévén, II. Erzsébet királynőt kezdi macerálni, uralkodásának platina jubileuma kapcsán.
Hogy aszongya: mi ez a felhajtás II. Erzsébet körül? Hetven éven át nem csinált semmit! Marhaság ez az egész monarchiásdi, foglalkoznának inkább mással!
Ez az ember hirtelen megőrült? Nem talált mást, akit/amit simfölhetne?
Csak a királynőt és a monarchiát?
Már az írás címe is felháborítóan sértő! Ahogy az írás egész tónusa, mondandója!
1./ II. Erzsébet mindenek előtt nő! Nőkről így nem beszélünk!
2./ II. Erzsébet hetven éve ül az Egyesült Királyság trónján, ami önmagában is kuriózum!
3./ II. Erzsébet egész uralkodása alatt tökéletesen viselte nem csekély, napi huszonnégy órás feladata súlyát, számtalan politikai (és családi!) zűrzavar közepette, a Brit Birodalom megszűnése után kialakult helyzetben, a háború utáni, hosszú évekig tartó hiánygazdálkodás nyűgje, a szennyes Porfumo-botrány idején, a szovjetek által szervezett antinukleáris tüntetések és zavargások, a falklandi háború, az Unióba évtizedes francia vétók utáni belépés és az általa nem helyeselt kilépés során, mind máig.
Végig a helyén, méltósággal, bölcsességgel!
Nem véletlen, hogy a személye jószerivel az egyetlen összekötő kapocs a királyság különféle népei közt.
A népszerűsége óriási, és ebben egyetért angol, skót, walesi és észak-ír egyaránt.
Inkább az a nagy kérdés, pótolni tudja-e valaki majd a személyét, különösen Károly herceg, aki elég népszerűtlen, és amúgy sem tűnik valami nagyon alkalmasnak,
(Az ausztrálok fontolgatják, hogy az ő trónutódlása esetén az országot, a Brit Nemzetközösségen belül maradva, de köztársasággá alakítják.)
4./ Tóta W. úgy látszik minimális ismeretekkel se rendelkezik a britek államberendezkedésével kapcsolatban.
Volt egyszer ott, Angliában egy polgári forradalom, melynek következtében (egy rövid életű köztársaságot és némi, a király abszolút hatalmát visszaállítani szándékozó kilengéseket leszámítva) az alkotmány nélküli ország (Anglia) alkotmányos monarchiát honosított meg.
(Melyhez később társult Skócia, Wales és (más módon) Észak-Írország, majd a gyarmatbirodalmak felszámolása után több más angol ajkú és elkötelezettségű új állam is elfogadta a brit uralkodóházat.
Az Egyesült Királyságban a király/királynő kevés döntési hatáskört kapott, elsősorban, mint államfőnek van óriási szerepe: az állandóságot és a jogintézményekbe vetett bizalmat kölcsönzi az „alattvalóknak”, ami különösen vészhelyzetben rendkívül fontos!
VI. György király (és Churchill) szerepe a britek ellenállásában a II. világháborúban, nehezen túlértékelhető!
Márpedig II. Erzsébet akkor, és tőlük tanult.
Mégpedig – Tóta W. megjegyzései ellenére – tökéletesen!
Rendkívüli tapasztalatokkal ékes életpályáján még arra is képesnek bizonyult, hogy, ha már döntési, sőt megszólalási joga sincs politikai kérdésekben, legalább gesztusokkal érzékeltesse az álláspontját.
A Brexit vitája során az Uniót jelképező kék ruhában jelent meg az Alsóházban. (Kéket egyébként soha nem hordott.)
Ez csak a Tóta W. féle alkalmi kommentátorok figyelmét kerüli el.
5./ Tóta W. ezzel az írásával egyébként a monarchiához hű brit népeket is megsértette!
Miért lennének hülyék? Mert szeretik a királynőjüket? Mert föl sem merül bennük, hogy köztársaságban éljenek? Mert ragaszkodnak a monarchiához? Főként, mert bevált!
6./ Ami pedig a dolog politológiai vetületét illeti (habár Tóta W. illetéktelen a tárgyban dönteni, hogy maradjon-e a monarchia, vagy esetleg vegyék át tőlünk az Orbán-modellt), nem árt észbe venni, hogy a világban jelenleg működő alkotmányos monarchiák (részben ugyanazon okból, mint az Egyesült Királyságban) valahogy kellemesebb, kiegyensúlyozottabb, jobban működő szögletei a világnak, mint a többiek.
Dánia, Hollandia, Svédország, Norvégia, Ausztrália, Kanada, hogy mást ne említsek hirtelen!
Azt hiszem, jobb lett volna, ha Tóta W.-nek ez a kis zsengéje kéziratban marad.
Neki is, nekünk is! Mert, ha pamfletnek szánta, annak is gyenge.
Ha Tóta W. unja e ceremóniákat, nézzen inkább meccseket!
Vagy, ahogy Pepinke ajánlotta a Sörgyári capriccióban: ha unatkozik, vásároljon mosómedvét! Egyszóval foglalja el magát!
Valami mással!