Generációs vagyon építése
Nagyon sok európai és amerikai család tette fel a pénzügyi célkitűzéseinek listájára az ún. “generációs vagyon” létrehozását. Persze ez igazából sokuk számára annyit jelent, hogy igyekeznek az utódaik számára valamiféle vagyont felhalmozni, de azért általánosságban nincsenek vele tisztában, hogy ez mit is jelent számukra személyes szinten. A “Megtanítalak, hogy legyél gazdag” című könyv szerzője, Ramit Sethi szerint sok emberben ott a kérdés, hogy vajon mi az a generációs vagyon és miért is van szükség rá. Erre igyekszünk most kicsit rávilágítani.
Három lépés, amellyel generációs vagyont hozhatunk létre
- Állítsunk fel konkrét célokat! A legtöbb ember számára a vagyon Magyarországon és a világ sok részén a házat jelenti, ezért ezt tartják generációs vagyonnak. De a globalizálódó világgal és azzal, hogy gyermekeink szinte biztosan nem ott fognak élni, ahol mi élünk, át kell értékelnünk a véleményünket arról, hogy csak a ház lehet generációs vagyon.
Mert egy felmérésben a megkérdezettek 90%-a inkább egy befektetési portfoliót örökölne, mint egy darab ingatlant. Így amikor generációs vagyont akarunk létrehozni, akkor gondoljunk konkrét célokra, hogy mit is akarunk ebben. Ez lehet kötvénybefektetés, egy online kaszinó platformja, egy részesedés egy cégben és így tovább. Persze ingatlan is lehet, de a lényeg, hogy nagyon változatos legyen ez a vagyon.
- Tegyük rendbe a saját pénzügyeinket először! Sokan csakis a gyermekükre képesek gondolni a generációs vagyon létrehozásának folyamatában, pedig először a saját pénzügyeit kellene mindenkinek rendbe tennie. Hiszen ha a gyermekünk azt látja, hogy befektetünk, megtakarítunk, félreteszünk, küzdünk, akkor ő is tudni fogja, mi a követendő példa. Mert az is egy generációs vagyon, ha átadunk gyermekünknek valamilyen tudást vagy képességet arra, hogy megtakarítson vagy befektessen. Szóval először magunkról gondoskodjunk, és ne a gyermekünktől várjuk mindig a csodát.
- Kezdjünk el befektetni! Aki szeretne generációs vagyont létrehozni, annak semmiképpen nem szabad csak bankszámlán gyűjtögetni egyfajta pénznemben. Hiszen a pénz elértéktelenedhet, a befektetésünk veszteséges lehet és így tovább. Kezdjünk el többféle módon befektetni akár minimális összegekkel. Hiszen így kialakulhat bennünk egyfajta rendszeresség, hogy minden hónapban félreteszünk 20 ezer forintot, amiért egy részvényt vásárolunk vagy fizetünk egy kisebb összegű hitelt valamilyen ingatlanon és így tovább.
Nem az összeg a lényeg ugyanis a fent említett könyv szerzője szerint, hanem a rendszeresség és a tudatosság. Ahogy ugyanis elkezdenek a befektetéseink 5-10 év alatt megtérülni, egyre több jövedelmünk lesz az újabb befektetésekre. És magyarként sem szabad erre rálegyinteni, hiszen tényleg pár tízezer forinttal már el lehet kezdeni befektetni nagyjából bármibe. A lényeg, hogy tudatosak legyünk és figyeljünk arra, hogy mire és mit költünk.
Szerencsejáték
A
túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!
A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.
Felelős játék
A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma.
Játékfüggőség
Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?
A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük.
Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak.
A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat:
• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás
• munkahely, lakás elvesztése
• családi és párkapcsolati problémák
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel
• a hobbi és az érdeklődés feladása
• magányosság, izoláció
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk)
Önkorlátozás
A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!
Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt
Hova fordulhat segítségért?
Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:
Szerencsejátékos Segélytelefon
Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.
A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a [email protected] e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778
A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.
Ne feledje: problémájával nincs egyedül!
Konkluzió
A cikk végén konkluzióként elmondható, hogy a pénzügyi tudatosság és a generációs vagyon létrehozása kéz a kézben járnak egymással. Elmehetünk pörgetni a Wazamba Casino platformjára, költhetünk egy-egy sörre és így tovább, de foglalkozzunk a szórakozás mellett a tudatos pénzügyi befektetésekkel is. Kis lépésekben elérhetjük azt, hogy a gyermekeinknek jó tapasztalat és jó példa mellett tényleg hagyunk egy kis vagyont is. Mert a generációs vagyon nem csak pénzt jelent, hanem pénzügyi tapasztalatot, kezdőtőkét és megfelelő családi hátteret is.