h i r d e t é s

Romokban az egészségügy: fertőzésveszély a kórházakban

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Romokban az egészségügy: fertőzésveszély a kórházakban

2015. október 31. - 15:14
1 komment

Nem létezik megfelelőbb helyzetfelmérő szempont az egészségügy állapotáról, minthogy az alapvető feltételek, mint például a higiénia - és ez alatt értsük a kézmosást - teljesülnek-e vagy sem. Úgy tűnik, hogy hazánkban már ez is gondot okoz, és a kórházakban olyan fertőzések történnek, amelyek bizonyos esetekben halállal végződnek.

Összesen 889 millió forint többletkiadása volt tavaly a magyar kórházaknak az egyik leggyakoribb kórházi fertőzés, a Clostridium difficile nevű baktérium okozta megbetegedések (CDI) miatt - derült ki az IME egészségügyi szaklap nemrégiben megtartott IV. Infekciókontroll Konferenciáján, amelyről a Medicalonline.hu közölt beszámolót. A rendezvényen az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) 2014-es évre vonatkozó, kórházi fertőzésekkel kapcsolatos jelentését is ismertették, amelyből kiderült, hogy a hasmenéssel és súlyos vastagbélgyulladással járó CDI komoly kihívást jelent a hazai kórházakban, ez a fertőzéstípus a leggyakoribb és az egyik legveszélyesebb is, hiszen egy legyengült immunrendszerű betegnél halálos is lehet.

Szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy 2015-ben megtörténhet ilyesmi, ráadásul olyan mértékben, hogy közel egymilliárd forintos többletkiadással járjon. Nemcsak orvosból, hanem kézfertőtlenítőből is kevés van az egészségügyi intézményeinkben, ezért a dolgozók gyakorta kénytelenek kispórolni a kézmosásokat.

Bár a kórházaknak kötelességük jelenteni a különböző multirezisztens, vagyis a gyógyszeres kezelések többségének ellenálló kórokozók okozta fertőzéseket, ha ezt mégsem teszik meg, az semmiféle szankcióval nem jár - így a bejelentett esetszámok valószínűleg nem a valós helyzetet tükrözik. Elképzelhető, hogy ennél jóval több eset történik, amiről a kórház hírneve miatt nem számolnak be.
A CDI okozta megbetegedésekről tavaly 90 intézmény adott hírt, összesen 6551 esetet jelentettek (2013-ban 85 kórház 6182 esetet jelzett, 2012-ben 82 intézmény 4465-öt). Még ha a jelentő kórházak száma kis arányban növekszik is, az nem arányos a fertőzések számnak növekedésével, az adatokból is jól látszik, hogy a CDI sajnos egyre gyakoribb. Annak ellenére, hogy még augusztusban arról szóltak a hírek, hogy tavaly összesen 18-an haltak meg valamilyen kórházi fertőzés miatt, az OEK jelentéséből kiderül: csak a CDI 228 beteg halálában közrejátszott vagy annak oka lehetett. 

Egyre kisebb a kórházi személyzet, nincs megfelelő takarítás, nincs elég egyszer használatos eszköz, kézfertőtlenítő gél, sok esetben a minimumfeltételek sincsenek biztosítva - sorolja a fertőzések terjedéséért felelős problémákat Falus Ferenc a Népszavának. A volt országos tisztifőorvos szerint a fertőtlenítés, de még az alapvető kézmosás hiánya miatt is a kórokozókat a kórházi személyzet is szabadon terjeszti, ráadásul a betegek megfelelő elkülönítését sem tudják szakszerűen biztosítani még az intenzív osztályokon sem.

Az OEK szerint tudományosan igazolt, hogy a kórházi fertőzések megelőzése akkor a leghatékonyabb, ha az intézményekben 250 ágyanként legalább egy főállású infekciókontroll nővért foglalkoztatnak. Falus tapasztalatai szerint ez sok helyen nincs meg, s ha egy kórházban összesen van egy ilyen személy, már az jónak mondható. Az ECDC 2012-es vizsgálata rávilágított: Magyarországon 477 ágy mellé jutott egy ilyen szakember. Hazánkban azonban sem az uniós szervezet, de a hazai szakértők sürgetése nyomán sem született hatékony stratégia a kórházi fertőzések visszaszorítására. Falus Ferenc szerint aggályos, hogy az adatokat sem gyűjtik megfelelően - úgy véli, erre még a szándék sincs meg.

Felmerül a kérdés, hogy mi más fontosabb ennél, és hogy miféle pénzszórás folyik az országban, ha emberek halnak meg kórházi fertőzésekben. Ezek az adatok a kormány számára is nyilvánosak, ők mégsem tesznek semmi érdemlegeset, pedig átcsoportosítással futna rá az adónkból...

 

Jabronka Richárd / stop.hu (Címlap: Forrás: stop.hu)

1 komment