A jó király Szekszárdon járt és „adott”a városnak 34 milliárd forintot.
Milyen fejlesztésekre kapják a szekszárdiak a rengeteg pénzt?
1. tétel.
Sokan felkapták a fejüket a tegnapi nagy bejelentések közül arra, hogy a paksi atomerőműből jön majd a távfűtéshez a meleg víz. Kiépítik azt a távvezetéket, ami ellátja majd a zömében panelházakat távhővel, a jelenlegi kétharmad áráért. Még rá is csodálkoztam, hogy milyen nagyot fejlődött a szigeteléstechnika, hogy 8-10 C hőfokeséssel ezt ma már meg tudnák oldani. Régen a városi hálózatnak volt ennyi a hőfokesése. Persze ez jó drága.
A kezdeti rácsodálkozást hamar felváltotta a gondolkodás. Vajon miért nem Paks határában készítenek akár 100 hektáros melegházakat, amit ezzel a hulladék hővel fűtenek és termelik meg a fél ország zöldségszükségletét, olcsón. Bizonyára azért, mert az emberek a sugárzástól félnek és nem bíznak a politikai kinevezett erőmű vezetőkben. A termés nagy tételben eladhatatlan lenne. (Logikailag és erőműves ismereteim alapján én mégis inkább ebben látnék fantáziát.)
És ha a lakásba vezetik be ugyanazt….hát?
A félelem mégsem határozhatja meg létünket, mondhatja bárki joggal. Akkor hogyan kezeljük ezt a problémát?
Bizonyára hallott már mindenki az un. passzív, vagy nagyon kis energiaigényű házakról. 2020 után már csak ilyen épülhet nálunk is. Vége az energiapazarló épületeknek. Ezeknek a fűtési energiafelhasználása 10-15.000 Ft/év/lakás, azaz havi 2-3 ezer Ft.
Vajon ilyen körülmények között nem kellene-e inkább azon tevékenykedni, hogy a meglévő lakásokat tegyük kis energiaigényűvé? Dehogy nem! Valószínűsítem építészként, hogy a lakások korszerűsítése fele annyiba sem kerülne, mint amennyiért majd a Nemzet gázszerelője, vagy Garancsi football mágnás cége, esetleg a ZÁÉV építi majd meg a távvezetéket.
Felmerül itt azért még két dolog. Az egyik, hogy a jelen atomerőmű 2035-ben bezár. Tizenhat év alatt mi térül meg? A másik, hogy nagyon sokak szerint – szerintem is - új atomerőmű nem is fog épülni, mert olyan hatalmas fejlődés van a megújuló energiapiacon, hogy pár év múlva már szóba sem kerülhet.
No’ ez most megint egy zsíros üzlet lesz valakinek, de az biztos, hogy az nem a szekszárdi polgár lesz.
Rácz Zoltán