Nagy fehér cápát fogtak Málta partjainál
A Malta Today online kiadása arról tudósít, hogy szombaton, három helyi illetőségű férfi nagy fehér cápát fogott az ország partjai közelében - írja az Origo.
A nagy fehér cápa – tizenhat másik cápafajjal együtt – törvényi védelem alatt áll a mediterrán szigetországban.
A Facebook buktatta le az illegális halászokat
A máltai internetes portál munkatársa fedezte fel a közösségi oldalon azt a június 11-én délelőtt kikerült posztot, illetve az ahhoz mellékelt négy felvételt, amelyen három, neoprén kezeslábasba (búvárruhába) öltözött férfi pózol egy jellegzetes, kék-sárga máltai festést viselő halászhajó fedélzetén, egy kifejlett – a felvétel alapján 4 méter körüli – nőstény nagy fehér cápa teteme előtt.
Az egyik kiposztolt fotó, amelyen egy 4 méter körüli nőstény nagy fehér cápa látható egy máltai halászhajó fedélzetén
Forrás: Malta Today
A fotókat a Facebook oldalára feltöltő Shaun Farell, aki egyébként a cápa teteme előtt pózoló három búvárruhás férfi egyike, máltai nyelven – többek között – a következőket írta : „Qbadnieh qabel qabadna hu.” azaz
Megfogtuk, mielőtt elkapott volna bennünket”.
A posztot a Malta Today tudósítása után törölték a közösségi oldalról.
A fotókon jól látszik a hajó fedélzetén szétterített háló.
Csaknem bizonyos, hogy az elpusztult cápa a hálóba akadt bele,
mint ahogy az is nagyon valószínű, hogy már a halászhálóba gabalyodva pusztulhatott el, hasonlóan az Adriai-tenger horvátországi partszakaszán, Jabuka szigeténél 2003. június 24-én tonhal halászok hálójába akadt 5 méter 70 cm hosszú példányhoz.
Nem tudni, hogy a fotón látható férfi valóban búvár-e, egy bizonyos: a felvételen látható
4 méter körüli példányt búvár víz alatt szigonypuskával képtelen lenne elejteni;
egy akkora méretű nagy fehér cápa súlya ugyanis legalább 1 – 1,5 tonna, és ez az állat hihetetlenül erős. Feltehető, szándékolatlan fogás történt, a búvárruhát pedig a tetem fedélzetre emeléséhez vették fel, és ebben a „hősi” pózban fotózták le magukat a képen látható férfiak.
Valószínű, hogy hálóba akadva pusztult el a Facebook-ra kiposztolt példány
Forrás: Malta Today
Málta volt az első európai ország, amely a nagy fehér cápát az óriáscápával (Cethorhinus maximus) együtt 1999-ben védetté nyilvánította.