Tudta? Így fusson hidegben!
Egy tanulmány szerint az egész éven át folytatott futás endorfint szabadít fel, ami hideg időben külön jót tesz a szervezetünknek: segíthet leküzdeni azt az enyhe depressziót, amit a sötétség okozhat számunkra, valamint a futás hideg időben szabályozza a testsúlyt is, ami különösen hasznos lehet.
Fogadja meg a tippeket, hogy felkészülten vághasson neki a téli futásnak, és élvezetes legyen a mozgás.
Ne öltözzön túl, nem Szibériába készül
Nagyon fontos a réteges öltözködés, de ezt sem kell túlzásba vinni. Válasszon inkább több vékony réteget ahelyett, hogy vastag pulóvereket venne egymás fölé. Öltözzön úgy, hogy induláskor egy picit fázzon, hiszen ha elkezd mozogni, akkor a teste hőt termel majd, így elmúlik a hideg érzete. A vékony rétegek viselése pedig segíti a hőszigetelést, ha nagyon melege lenne futás közben, akár le is vehet belőlük egyet. Ha nem háztól házig fut, mindenképp vigyen magával egy száraz, meleg ruhadarabot, amit nem visel futás közben, viszont amikor megáll, fel tudodja venni – ezzel is elkerülheti a megfázást.
Felejtse el a pamutot
Válasszon kifejezetten futáshoz készült technikai ruházatot, amelyek elvezetik a test felületéről a nedvességet. Egy ilyen anyagú pólót vegyen alulra, erre vehet akár még egy réteget, mondjuk hosszú ujjút, illetve technikai pulóvert, legfölülre pedig egy lélegző, cipzáras kabátot, ami taszítja a nedvességet, véd a széltől. Jó, ha van a kabátnak kapucnija, csapadékos idő esetén ez jó szolgálatot tehet, és nagy szélben is védelmet nyújt. A technikai ruházat elvezeti az izzadtságot, nem szívja magába, így kicsi az esélye annak, hogy a rád tapadó izzadt ruha miatt megfázik.
A nadrág legyen „futóharisnya”, azaz bélelt, meleg, testhez álló cicanadrág, ha pedig nagyon hideg van, mínusz 5 fok alatt, erre fel tud venni egy bővebb futónadrágot is, és alá is felvehet egy rövidnadrágot, ami plusz hőszigetelő réteg. Viseljen nyugodtan sálat, sapkát és kesztyűt is, ezek is védenek a hidegtől.
Melegítsen be nagyon alaposan
A hidegben az izmok kevésbé rugalmasak, így ilyenkor még fontosabb a bemelegítés, mint máskor. A bemelegítés felmelegíti a testet, az izmokat, növeli a véráramlás sebességét, felkészíti a szívet a terhelésre és a mozgásra.
Ne korcsolyázzon
Hóban futni fantasztikus érzés, mindenképpen próbálja ki! Figyeljen azonban arra, hogy olyan cipőt viseljen, ami a nedves, csúszós felületen könnyen tapad, így csökken a csúszkálásból fakadó sérülésveszély esélye. Az instabil talajon fokozottan oda kell figyelni a lépteire, nyugodtan rövidítse le a lépéseket. Ez ugyan lassítja a mozgást, de nem télen kell megdönteni az egyéni csúcsaidat, most inkább a mozgás élvezete és a kilométergyűjtés a cél.
Igyon eleget
A hidegnek köszönhetően a test érezhetően nem igényel annyi folyadékot a futás során, mint nyáron, de ne dőljünk be, futás előtt és után is fogyasszunk elegendő folyadékot, hogy a szervezeted megfelelően hidratált maradhasson. Ha pedig hosszabb futásra indul, jó ötlet egy kulacsban magunkkal vinni valami innivalót – ez legyen meleg vagy langyos, hogy az edzés végére se jéghideg italt kelljen kortyolgatnia, ezzel a torkát is megvédi a hidegtől.
A téli futás lényege, hogy élvezzük a mozgást, fuss lazán, könnyedén, figyeljünk a minket körülvevő természetre, hangokra, zajokra, és persze magunkra.
Forrás:WellnessCafe