Egy keserves évtized jöhet a nyugdíjkorhatár után - erre számíthatnak a magyarok
Várhatóan több, mint 16 évet töltünk majd nyugdíjban (nőként többet, férfiként kevesebbet). Ráadásul ez az időszak folyamatosan nő. - írja a napi.hu.
Ám a várható egészségben eltöltött idő esetében nem ilyen egyértelmű a növekedés
- értékel a bankmonitor.hu
Akik mostanában mentek nyugdíjba, azok véghezvittek egy nagy tettet: már így is évekkel tovább éltek, mint a születésükkor várható élettartamuk volt. Szerencsére nyugdíjas nőként még is így is közel 20 év a várható nyugdíjban töltött idő (férfiként 4 évvel rövidebb).
De várhatóan mennyit töltenek ebből egészségben?
A KSH adatai alapján a közel húsz évből mindössze hatot
- olvasható a portálon.
Nem mindegy, hogy nyugdíjasként mennyit kell költeni egészségügyi kiadásokra. Ahhoz, hogy megtudjuk, hogy mennyi időre is számíthatunk, ahhoz a nyugdíjasként várható élettartamot kell megvizsgálnunk. Ez átlagosan valamivel kevesebb, mint 17 év. Tehát átlagosan ennyit töltünk nyugdíjban, és ennek mindösszesen a harmadában leszünk egészségesek (6 év). Érdekesség, hogy szemben a várható élettartammal, itt nincs szignifikáns eltérés a nemek között.
Mennyire egészségesek más országok nyugdíjasai?
Magyarország ezzel a 6 évvel bizony a mezőny vége felé található. Közvetlen szomszédjaink ugyan hasonlóan alacsony ez az érték (Szlovákiában 4 évet sem éri el, Horvátországban kicsivel több, mint 4 és fél év, míg Romániában ugyanúgy 6 év, de Ausztriában például már közel 8 év), de jelentős elmaradásban vagyunk az Európai Unióban tapasztalható közel 9 és fél évtől.
A "hanyatló Nyugat" sokkal jobban áll ilyen tekintetben - értékel a bankmonitor.hu. Például Németországban közel 12 év (magyarországi duplája), de Svédországban több, mint 16 évet töltenek egészségben a nyugdíjasok, ami az egyik legmagasabb az EU-ban. Ám pár országtól eltekintve, sajnos a görbék dinamikája sem szívderítő: ellentétben a nyugdíjasként várható élettartammal (ami szinte folyamatosan emelkedik), az egészségben eltöltött idő változása nem egyértelműen pozitív.