h i r d e t é s

Először keletkezett ózonlyuk az Északi-sark felett

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Először keletkezett ózonlyuk az Északi-sark felett

2020. március 26. - 12:57

A sarkvidék felett két hete folyamatosan olyan kis mértékűre csökkent az ózonréteg vastagsága, amelyet a Déli-sarkvidék területén már ózonlyukként definiálnak - közölte Markus Rex, a bremerhaveni Alfred Wegener Intézet légkörkutató részlegének vezetője szerdán.

A kép illusztráció! - Forrás: National Geographic

"Az ózonréteg legnagyobb területén is 90 százalék körüli a veszteség mértéke"

- mondta Rex.

Ez a terület Grönland területénél háromszor nagyobb, az ózonveszteség egy 20 millió négyzetkilométeres területet érint.


Az Északi-sarkvidék ózonkoncentrációinak térképei 2010. március 19-én (balra) és 2011-ben ugyanazon a napon (jobbra), az ózonmegfigyelő eszköz által a NASA Aura műholdján mérve. - Fotó: © NASA / Goddard

A jelenség hátterében Rex szerint a sztratoszférában, a sarkvidék felett lévő levegő különösen alacsony hőmérséklete és egy stabil sarkvidéki örvény áll. A szakértő úgy véli, elképzelhető, hogy ezek a hideg légtömegek az Arktisz középső régiójában áprilisban Európa felé indulnak.

Mínusz 78 Celsius-fokon kialakulnak úgynevezett sztratoszférikus felhők, amelyek az emberi tevékenység következtében a környezetbe került fluorklór-szénhidrogének (FCKW-k) révén lebontják az ózont. Az FCKW-k önmagukban kisebb mértékben okoznak ózoncsökkenést, a nagy hideg hatására viszont agresszívvé válnak.

Az FCKW-k előállítása régóta tiltott. "Ha ez nem így lenne, idén sokkal rosszabb lenne a helyzetí2 - véli Rex. Ám mivel ezek élettartama 50-100 év, az Északi-sarkvidéken még nem mutatkoznak a tilalom hatásának jelei.

A Déli-sark feletti ózonlyuk, amelynek 1985-ös felfedezése vezetett a montreali jegyzőkönyv elfogadásához, majd fokozatosan az FCKW-k betiltásához, lassan bezáródni látszik: 2019-ben az elmúlt 30 évben nem tapasztalt méretűre zsugorodott. (MTI) / parameter.sk