Januárban kezdődhet a koronavírus elleni oltások beadása Magyarországon
Már több mint 100 ezren regisztráltak a koronavírus elleni oltásra a vakcinainfo.gov.hu oldalon – mondta el Dömötör Csaba, a miniszterelnöki kabinetiroda államtitkára.
Ugyanakkor azt még most sem lehet tudni, hogy nálunk mikor kezdik oltani a lakosságot, és az sem derült ki eddig, hogy melyik oltóanyaggal. Szlávik János a Kossuth Rádióban arról beszélt: mindenki, aki teheti, kérje a védőoltást.
Müller Cecília arra a kérdésre, hogy ha valaki regisztrál a vakcinainfóra, választhat-e az oltások közül, vagy sem, azt válaszolta: "A kérdésre nagyon röviden a válasz: nem választható vakcina" – fogalmazott a tiszti főorvos.
Ezután több portál is megírta, hogy az országos tiszti főorvos szerint nem lesz választható a vakcina. Nem sokkal később azonban a Koronavírus Sajtóközpont közölte: jelenleg nincs itthon engedélyezett vakcina, tehát az emberek nem tudnak miből választani, erről beszélt Müller Cecília. Majd hozzátették: bíznak abban, hogy akár több féle, a hatóság által is engedélyezett vakcina is lesz, amikből akkor majd akár választani is lehet.
A lakosság oltása januárban kezdődhet, a korábban már ismertetett sorrendben.
Mivel a regisztráció a vakcinainfo.gov.hu oldalon csak igényfelmérés, Müller Cecília azt mondta kötelezettséggel nem jár. Pusztai Erzsébet infektológus viszont az ATV Start című műsorában arról beszélt, nem ajánlja a regisztrációt. Ő inkább azt tanácsolja, mindenki, aki jelentkezni szeretne, menjen el a háziorvosához, aki majd összegzi neki az adatokat, és az influenzaoltáshoz hasonlóan bejelenti majd a központban.
Az Operatív Törzs szerdai tájékoztatóján elmondták, hogy a kezdeti időszakban csak korlátozott mennyiségű oltóanyag lesz.
Kemenesi Gábor virológus cikkében arról ír: a rendelkezésre álló oltóanyag mennyiség felét, már lekötötte az Európai Unió és öt másik fejlett ország, annak fényében pedig, hogy ez csak a Föld lakosságának 13 százaléka, aggályok merülhetnek fel a járvány hatékony kezelését illetően. A szakember kitért arra is, hogy félő, hogy az elosztás nem szakmai szempontok, hanem nemzeti érdekek mentén történik majd.
Májusban egyébként arról szóltak a hírek, hogy megkezdődött a hazai koronavírus-vakcina fejlesztése a Nemzeti Népegészségügyi Központ, és a Debreceni Egyetem együttműködésében, az Emmi támogatásával. Az Emmi ezzel kapcsolatban azt írta híradónknak, hogy a fejlesztés jelenleg is zajlik. (atv.hu)