Okostelefont a gyereknek! És mellé egy testőrt is
Ha kilép az ember az utcára, felszáll a buszra, beül ez moziba, vagy csak kénytelen-kelletlen ellátogat egy bevásárlóközpontba, a szeme elé tárul a hihetetlen valóság.
Ma már lényegében mindenki százezres, vagy akár több százezres okostelefonnal flangál harmincon alul. És bizony nincs alsó korosztály...
Tény, hogy a magyar átlag kereset közel sem feltételezi a tízéves gyerekeknek egy iPhone 6-os megvásárlását, de hát a divat az divat. Meg aztán nehogy megszólják a gyereket az iskolában, vagy épp azt találják mondani neki, hogy biztos szegények otthon. Úristen dehogy! Még a végén pszichológushoz kell vinni a kölyköt, azt meg egy bérből és fizetésből élő ember nem engedheti meg magának...
Különös világot élünk. Tizenöt évvel ezelőtt még Tamagochit kellett venni a gyereknek, legfeljebb kalkulátoros karórát, vagy legdurvább esetben (de ezt már csak a tehetősebbek engedték meg maguknak) Play Station-t, ami akkoriban 40-50 ezer forint környékén mozgott.
A szülők szívták a fogukat, de csak kiköhögték azt a néhány ezer forintot, bár tudták, hogy amit vesznek a gyereknek, igazából a szemétben végzi egy éven belül. De hát a divat, az divat. A módosabbaknak meg már akkor is mindegy volt.
Azt azonban nehéz megérteni, hogy minek kell egy 9-11 éves gyereknek 150 ezer forintos okostelefon, esetleg egy 14 éves kiskamasznak 280 ezer forintos iPhone. És még inkább, miből?
Hát persze, hogy hitelből, vagy bőségesen megszámolt kamatokkal tűzdelt részletre.
Persze, ha kijövünk a boltból, már csak a felét éri a készülék, egy év múlva pedig az ötödét sem, majd megy be a fiókba a többi, leharcolt mobil közé. A részlet még ketyeg vagy fél évig, amikor maga a készülék már a süllyesztőben, míg a gyerek kezében már ott az újabb modell.
Remek körforgás ez: a kisebbségi komplexusos átlagember fizet, méghozzá bármennyit, ha van részletfizetési lehetőség, a világcég pedig annyi nyereséget halmoz fel, hogy akár országokat is vásárolhat, ha úgy kívánja.
Mi meg vesszük a gyereknek hitelből az okostelefont, amit vagy ellopnak tőle az utcán, vagy eljön egy év múlva az idő, amikor értéktelenné válik a leamortizálódott eszköz.
Le kellene ülni egy kicsit gondolkodnunk többek között ezen is.
(Címlap: Forrás: mashable.com)
Posted by SEJT on 2015. augusztus 11.