Orbán legújabb svindlije – Bíróság a bíróságokon felül
Úgy tűnik, hogy miniszterelnökünknek – már akiének – kezd elege lenni az igazságszolgáltatás működéséből.
Eddig ugyanis legalább a törvényesség látszatára adott. Meg is volt ehhez a megfelelő embere Polt Péter személyében, aki lelkes pincsi módjára ásta el az összes, a fideszes érdekeltségek elszámoltatására irányuló kezdeményezést.
Épp csak nem vizelte le azokat.
Most azonban elege lett a vezírnek a tökölődésből és abból, hogy a bíróságok egyes deviáns elemei ahelyett, hogy a pártérdeket maximálisan kiszolgálnák, megpróbálnak úgy viselkedni, mint az egy tisztességes és igazságos bírótól elvárható.
Orbán Viktor maga üzente meg, hogy a Kúria „intellektuálisan nem nőtt fel a feladatához”, a legfelsőbb bírói fórum szerinte súlyosan beavatkozott ugyanis a választásba, miután helybenhagyta a Nemzeti Választási Bizottság döntését, amely négyezer határon túlról érkezett levélszavazat érvénytelenítésével „elvett” egy listás mandátumot a kormánypártoktól. Az ilyesmi nem példa nélküli, emlékezhetünk a vörösiszap-katasztrófára, ami után a miniszterelnök már másnap „tudta”, kik a bűnösök. Azután egy halálos balesetet okozó szlovák nő miatt akadt ki a hatalom, mert az asszonyt csak házi őrizetbe helyezték. Üzentek a gyilkosság áldozatává vált veszprémi kézilabdás ügyében is, mert az ítéletet túl enyhének találták. /24.hu/
Különösen annak tükrében fonák a dolog, hogy a Kúria nevű istenverését éppen Orbán Viktor hozta létre azzal a tagadhatatlan szándékkal, hogy fennhatóságot gyakoroljon az igazságszolgáltatás menetébe. Ezt természetesen tagadja, ahogy mindenki más is, aki önös hasznot remél, vagy remélt a regnáló kormány elvtelenségéből.
Mindez most viszont kevésbé tűnik érdekesnek ahhoz képest, hogy a bíróságokon belül – illetve a Handó Tünde vezette Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a választott bírákból álló, elvileg éppen a hivatal tevékenységének felügyeletét ellátó Országos Bírói Tanács (OBT) között – is háború van. Azt nem tudni, hogy ennek mi lesz a vége, de az biztos, hogy nem használ az igazságszolgáltatás amúgy is megtépázott tekintélyének.
Handónak így is van épp elég oka aggódni, hivatali visszaélések vádjában legalább egy ügyben megállapították felelősségét. Az OBH helyzete nem tiszta, mert bár Handót könnyen megfoszthatja hivatalától, a kormány, amely nem egy alkalommal nevezett – ellenükben döntő – bírákat komcsiknak, bedarálhatja a hivatalt, így Handó pozíciója lényegében biztosított marad.
Emellett ott a nevezetes tervezet a közigazgatási felsőbíróság, amit várhatóan – quelle surprise (mily meglepő) – ugyancsak a Fidesz hoz létre, ennek megfelelően tagjaival szemben a szaktudás kárára is a párthűség lesz az elsődleges kívánalom. Ezzel pedig gyakorlatilag minden közérdekű eljárásnak elejét tudják venni. Magyarán a kormányzásból épp csak a nép akarata marad ki.